SKK& SKV ;s officiella utställningar 2014
2013 2012 2011+2011 2010
2009 2008 2007 2006
 

Skk Skk Göteborg 1.
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

---------------------------------------

Skk Skk Göteborg 2.
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b
 

 

 

...........................................


Skk Strängnäs
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir + BIG!!
2b
3b
4b

 

---------------------------------------

Skv
Strängnäs

 

hanvalp valp/4-6m/2   6-9m/1 Bir
tikvalp/4-6m/  2   6-9m/3 Bim

1:a jkk hane/4st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/2st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/3st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/4st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/4st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/2st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/3st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/4st
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/2st
tikar vetkl/1st

cert hane
cert tik


r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /3st
 

-------------------

 

Skk malmö
Domare:
.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

 

...........................................


Skk Skk Sundsvall
14 st



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + Bis veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big + BIS 2
2b
3b
4b
 

 

...........................................

 

Skk Stockholm
Domare
: B Svarstad


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

...........................................
 

Skk Skk  Västerås
Antal -
19 st


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS veteran

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir + BIG + BIS 3
2b
3b
4b
 

 

...........................................
Skk Lidköping
Domare: 13 st



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + Bis 4 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

--------------------------------------

Skk Hässleholm
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

...........................................




Skk Piteå
Domare
: Nina Karlsdotter


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl Bis 3 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

...........................................



Skk Österbybruk
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

...........................................

Skv Tånga hed 80 + 20 valpar
Domare: hanar: Johan Andersson
tikar: Johnny Andersson

 

hanvalp valp/4-6m/3st   6-9m/8st
tikvalp/4-6m/4st     6-9m/5st
Bim
Bir

1:a jkk hane/7st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/8st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/5st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/4st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/16st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/17st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/8st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/6st
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/3st
tikar vetkl/6st

BIR veteran

cert hane
cert tik


r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /6st
bästa avelsgrupp /4st

 

...........................................


 

Skk Norrköping 5st
D
omare:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

...........................................

 

 

Skk Vänersborg 17st
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b



...........................................

 

 

Skk Avesta 12
D
omare:



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b


Bir + BIG
2b
3b
4b

...........................................

 

Skk Vännäs 
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

 

 

...........................................

Skk Borås  10 st
Domare:



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

...........................................

Skk Gällivare 
D
omare:

 

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + BIG 3
2b
3b
4b

 

...........................................

 

Skk Ronneby  19+1
D
omare:

 

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

...........................................

Skk Piteå
Domare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bir Veteran

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 2
2b
3b
4b

...........................................

Skk Tvååker 
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

 

...........................................

 

Skk Tvååker
Domare:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

Skk Alfta
Domare: Arvid Göransson




Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

.......................................

Skk Köping
D
omare:Jussi Limatainen/ Finland


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

Skk Askersund
D
omare: Lisbeth Liljekvist


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 4 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

 

Skk Ransäter
D
omare: Lazic Suncica


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

 

Skk jönköping 1
D
omare: Leif Lehman Jörgensen


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + BIG 4
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

 

Skk jönköping 2
D
omare:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

................................

 

 

Skk Svenstavik
D
omare:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS 3 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

................................

 

 

Skk jönköping 3
D
omare: Klaus Strack


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

................................

 

 

Skk Norrköping
D
omare: Regina BLessing


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

 

Skk Eskilstuna
D
omare: T Ahlman-Stockmari


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

 

Skk Backamo 22st
D
omare: A-C Edoff


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl Bis 3 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

 

Skk Överkalix
D
omare: A Kertes Ganami


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

Skk Gotland
D
omare:
Gunilla Sandberg

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

Skk Gotland
D
omare: K-E Johansson


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

Skk Högbo
D
omare: S Lövensker


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big + BIS
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

Skk Gimo 26st
D
omare:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

Skk Eslöv 
D
omare: B Svarstad


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 4
2b
3b
4b

 

 

...............................

Skv Ängelholm  38 +6 valpar
Domare: Eva Liljekvist Borg
 

 

hanvalp valp/4-6m/   6-9m/ 1
tikvalp/4-6m/ 1   6-9m/ 4
Bim
Bir

1:a jkk hane/5
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/5
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/1
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/2
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/5
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/6
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/6
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/4
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/2
tikar vetkl/2

BIR veteran

cert hane
cert tik


r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /2
bästa avelsgrupp /4

 

...........................................

Skk Sundsvall
D
omare: Antonio di Lorenzo

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

Skk Växjö
D
omare: Bo Lundström

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + BIS veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...............................

 

 

Skk Stockholm
D
omare: S Bister

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

vetkk hane
vetkk tik

Bir vetkl BIS 3 veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + BIG 4
2b
3b
4b

 

 

...............................

Skk Skk Göteborg 1.
Antal:D 27+6 st

Skogsbygdens Ömovitz comhem
-

Feuervales over the top / Schweiz
Skogsbygdens Ängla spektakel

Tasstrampets farbror Fergusson
Skogsbygdens ynka Grace

Nordville Bearberry
/ Finland
Svedala Peppi / Finland

Svedala Peppi porslinsdocka   champion Grattis
Nordville Bearberry   champion Grattis

Nordville Bearberry
Fixans Göte väst
Höckgårdens Ebbe
Kopparås Ragnar



Svedala Peppi porslinsdocka
Höckgårdens Tindra
Skogsbygdens ynka Grace
Skogsbygdens Ängla spektakel

 

---------------------------------------

Skk Skk Göteborg 2.
Domare: 23 st

Skogsbygdens Alban katastrof / Norge
-

Kopparås Oden
Dangas Ursula

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Bodatorps Madeleine / Norge

Fixans Göte väst
Svedala Peppi porslinsdocka / Finland

Vargaviddernas Hjalmar champion Grattis
Dangas Ursula


Svedala Peppi
Dangas Ursula
Bodatorps Madeliene
Tasstrampets fru Fortuna

Fixans Göte väst
Vargaviddernas Hjalmar
Kopparås Ragnar
Skogsbygdens Alban katastrof
 

 

 

...........................................


Skk 18st
Domare:

-
-

Jackdows Orvar onyx
Chipsmakers Idas sommarvisa

Grålötens praktikant Pelle
Skogsbygdens Ängla spektakel

Svedala Billy busväder
-

Stenrikas försigkomna Fabiola

Jackdows Orvar onyx
Skogsbygdens Ängla spektakel
champion Grattis

Skogsbygdens Ängla spektakel
Chipsmakers Idas sommarvisa
Westorps Little miss sunshine
-



Svedala Billy busväder
Jackdows Orvar onyx
Grålötens rumplösa rallyRune
Mystars grand design

 

------------------

29st + 8 valpar
Domare: Jan Törnblom

 

Grålötens mister Magoo
Mättjärns ?

Skogsbygdens Öliam online
Skogsbygdens Ömovitz comhem
Tridents Cigge
Vargaviddernas Jon starwar

Vargaviddernas Judit mowieatar
Tridents Celia
-
-

Jackdows Orvar onyx
Vargaviddernas Ike loverboy
Grålötens Nicke nackskott
-

Westorps Little miss sunshine
Fixans Maizan Zundin
Chipsmakers Idas sommarvisa
Grålötens Nora nattmara

Vargaviddernas Goliat gladiator
Waldemar-Pil
Fennican Amper Assarson
Sänningegårdens Kåre kaffegrädde

Skogsbygdens ynka Grace
Oxbergets Pippi Långsvans
-
-

Svedala Billy busväder
Grålötens rumplösa rallyRune
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
-

Skogsbygdens Nora supernova
Höckgårdens Daga
Höckgårdens Tindra
Skogsbygdens Ängla spektakel

Zoyaåsens Yorm
Oxbergets Birka

Jackdows Orvar
Westorps little miss sunshine


Fixans Maizan
Skogsbygdens Öliam online


Skogsbygdens Nora supernova
Höckgårdens Daga
Westorps little miss sunshine
Fixans Maizan Sundin

Svedala Billy busväder

Grålötens rumplösa rallyRune
Jackdows Orvar onyx
Skogsbygdens Öliam online


Skogsbygdens kennel
-

--------------------------

 

Skk Skk malmö
Domare:
.
Åswallens mr Morrgan
Vargaviddernas Joy popstar

Bodatorås Primus primör
Dangas Ursula

Dangas Urax
Tasstrampets Gunborg

Fixans Göte väst
Dunmålas Felicia

Dangas Urax
Dangas Ursula

Dunmålsa Felicia
Dangas Ursula
-
-



Fixans Göte
Dangas Urax
Åswallens Mr Morrgan
-
 

 

 

.....................


Skk Skk Sundsvall
Domare
: Arne Foss


-
Ivy jommokk

Vargaviddernas Ike manboy
Jackdows Julia jade

Chipsmakers Dansar aldrig nykter
Skogsbygdens ynka Grace

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Svedala Tora trasdocka

Skogsbygdens Nora supernova

Vargaviddernas Ike
Jackdows Julia jade


Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Grålötens Rumplösa rally Rune
Vargaviddernas Ike
-



Skogsbygdens Nora supernova
Svedala Tora trasdocka
Chipsmakers Älva grå
Jackdows Julia jade
 

 

...........................................

 

Skk 7st
Domare
: B Svarstad


Grålötens Mister Magoo
Grålötens Nora nattmara

Jackdows Orvar onyx
Westorps Little miss sunshine

Åswallens Loke
-

Grålötens rumplösa rallyRune
-

-

Jackdows Orvar onyx
Grålötens Nora nattmara


Grålötens Nora nattmara
Westorps Little miss sunshine
-
-



Jackdows Orvar onyx
Grålötens mister Magoo
Grålötens rumplösa rallyRune
-
 

 

...........................................
 

Skk Skk  Västerås
Domare
: Rony Dodjins


Grålötens Mister Magoo
Eldhästens Tosca

Skogsbygdens Öliam online
Grålötens Nora nattmara

Primus Magic Lord Alexander
Grålötens ta me tusan

Svedala Billy busväder
Dangas Nala

Skogsbygdens Nora supernova

Primus Magic Lord Alexander
-


Svedala Billy busväder
Primus Magic Lord Alexander
Dangas Urax
Skogsbygdens Öliam online



Skogsbygdens Nora supernova
Dangas Nala
-
-
 

 

.........................................
Skk Lidköping
Domare:K-E Johansson



-
Kopparås Myra

Skogsbygdens Ömovitz comhem
-

Tridents Astor
Fixans Jizzla jitterbugg

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Höckgårdens Daga

Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Fixans Jizzla jitterbugg    
champion Grattis

Skogsbygdens Viggo
Skogsbygdens Ömovitz comhem
-
-



Skogsbygdens Nora supernova
Fixans Jizzla jitterbugg
Höckgårdens Daga
-

--------------------------------------

9 st
Martin Andersson

Åswallens mr Morgan
Vargaviddernas Joy popstar

-
-

Bodatorps Primus Primör
Tasstrampets Gunborg

-
-

Lundbydalens Kaxe

Bodatorps Primus Primör
Tasstrampets Gunborg  
champion Grattis

Bodatorps Primus Primör
Åswallens mr Morgan
-
-



Tasstrampets Gunborg
Vargaviddernas Joy popstar
-
-

...........................................




Antal: 8st
Domare:


?


Kompiaisen Caamoksen kaataja


Chipsmakers dansar aldrig nykter
Ahlvikarens Estelle

-
Chipsmakers Hotta brudar

Chipsmakers Älva grå

Chipsmakers dansar aldrig nykter
champion Grattis
Ahlvikarens Estelle


Chipsmakers dansar aldrig nykter
Kompiaisen Caamoksen kaataja
-




Chipsmakers Hotta brudar
Chipsmakers Älva grå
Ahlvikarens Estelle
-
-

...........................................



Skk 10st
Domare:

Grålötens mister Magoo
Vargaviddernas Judith mowie star

-
Brandklipparens Nora nattmara

Jackdows Orvar onyx
Grålötens ta me tusan

Grålötens rumlösa rally Rune


Zoyaåsens Yorm

Jackdows Orvar onyx  champion Grattis
Brandklipparens Nora nattmara

Grålötens Nora nattmara
-
-
-



Grålötens rumplösa rally Rune
Jackdows Orvar onyx
Zoyaåsens Yorm
-

 

...........................................

Skv Tånga hed 80 + 20 valpar
Domare: hanar: Johan Andersson
tikar: Johnny Andersson

 

hanvalp valp/4-6m/3st   6-9m/8st
tikvalp/4-6m/4st     6-9m/5st
Vargaviddernas Kristin krusidull
Dangas X force


Åswallens mister Morgan
Jaxonvillr x-tempore vaan /Finland
Vimsebo Tor- A
Kopparås George

Högalids Elsa
Jaxonville Vartoos vaan  /Finland
Pihlspetsen Julie Andrews 
Kopparås Greta

Skogsbygdens Ömovitz
Vargaviddernas Ike
Vargaviddernas Iggy gameboy
Alvikarens Valle

Vargaviddernas Inga
Ritous söta Sofia
Ritous gulliga Gudrun
-

Åswallens Loke
Bodatorps Primus primör
Sänningegårdens Kåre
Grålötens Nacke nackspärr

Skogsbygdens ynka Grace
jaxonville Saatuipa somasti/Finland
Fixas Meija mirakel
Westorps little miss sunshine

Svedala Billy busväder
Fixans Göte väst
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Onderaan del gele berg Bjarne /England

Tasstrampets Gunborg
Dangas Petronella
Fixans Herta
Fixans Jizzla

Fixans Casino
Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Nora

Skogsbygdens Ömovits comhem
Högalids Elsa Hurtig


Åswallens mister Morgan
Skogsbygdens ynka Grace


Skogsbygdens Nora supernova
Tasstrampets Gunborg
Högalids Elsa
Stenrikas Fabiola

Svedala Billy busväder

Fixans Göte väst
Skogsbygdens Ömovitz comhem
Fixans Casino


Fixans kennel
-

 

...........................................


 

Skk Norrköping 5st + 3 valpar
D
omare:


-
Sänningegårdens Ossa äppelknyte

-
Jaxonville Uniq I swedalawall

-
Westorps little miss sunshine

Fixans Göte väst
Dangas Petronella

-

-
-

Dangas Petronella
-
-
-



Fixans Göte väst

-
-
-

 

...........................................

 

 

Skk Vänersborg 17st + 3 valpar
Domare:


-
Möllebos Greta

Skogsbygdens Ömovitz comhem


Bodatorps Primus primör
Dangas Ursula

Svedala Billy busväder
Höckgårdens Daga

Skogsbygdends Nora

Bodatorps Primus primör
Dangas Ursula 
champion Grattis

Svedala Billy
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Bodatorps Primus primör
Dangas Urax



Skogsbygdens Nora
Dangas Ursula
Möllebos Greta
Höckgårdens Daga



...........................................

 

 

Skk Avesta 12
D
omare: A Uthorn



Grålötens mister Magoo
-

Skogsbygdens Öliam online
Vargaviddernas Inga from sweden

-
-

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Dangas Petronella

Skogsbygdens Nora supernova

-
Vargaviddernas Inga

Skogsbygdens Viggo
Chipsmakers dansar aldrig nykter
Jackdows Orvar
-


Skogsbygdens Nora supernova
Dangas Petronella
Vargaviddernas Inga
-

...........................................

 

Skk 4st
Domare:

-
-

-
-

-
Jackdows Julia

-
Svedala Tora trasdocka

-
Jackdows Julia
champion Grattis

-




Svedala Tora
Jackdows Julia
Skogsbygdens Åctavia snöflinga
-

 

 

...........................................

Skk Borås  10 st
Domare: Jussi Liimatainen. Finland



-
-

-
-

-
Fröjereds Kummin

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Dangas Petronella

Sänningegårdens Dhina


Onderaan den gele berg Bjarne 
champion Grattis
Fröjereds Kummin  
champion Grattis

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Onderaan de gele berg Bjarne
-
-

Dangas Petronella
Fröjereds Kummin
Skogsbygdens ynka Grace
Sänningegårdens Dhina

 

...........................................

Skk  4st
D
omare:

 

-
-

Feuervales Only you


Dangas Pelle svanslös
Kompianen Caun Kaivattut

-
-

Dangas Pelle svanslös 
champion Grattis
Kompianen Caun Kaivattut

Kompiaisen Cauan Kaivattu
-
-
-

Dangas Pelle svanslös
Kompianen Baras Kaveri
-
-

 

...........................................

 

Skk  19+1
D
o
mare: G Bodegård
 

-
-

-
Vargaviddernas Joy popstar

Ritous Birger berguv
Skogsbygdens Grace

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Dunmålas Felicia

Ritous Birger berguv
Skogsbygdens Grace  
champion Grattis

Ritous Birger berguv
Skogsbygdens Viggo
Onderaan de gele berg Bjarne
Ritous Konrad kärrhök

Dunmålas Felicia
Skogsbygdens ynka Grace
Ritous Tora tofsmes
Duritzan Vaira

...........................................

Skk Piteå
Domare: 6 st
.
.


Kompiaisen Caamoksen Kaataja


-
Högalids Dolce vita

Dangas Pelle svanslös
-

-
Högalids Dolce vita 
champion Grattis

Jaxonville Kreta Kaikkiaan

Dangas Pelle svanslös
Krösaskogens Teodor
-
-

Högalids Dolce vita
Ahlvikarens Estelle
Jaxonville Kreta Kaikkiaan
-

...........................................

Skk Tvååker
Domare: 14

-
Sänningegårdens Omega vaniljdröm

-
-

Dangas Urax
Höckgårdens Diva

-
Bodatorps madame Saaba

Lundbydalens Kaxe

Dangas Urax 
champion Grattis
-

-
-
-
-

Dangas Urax
Höckgårdens Arn
Lundbydalens Kaxe
-

 

...........................................

 

Skk Tvååker 10
Domare:


-
Svedala Hjördis hjotron

-
-

Bodatorps Primus primör
Höckgårdens Diva

-
Bodatorps madame Saaba

Frejaavfårhaga

Svedala Hjördis hjotron
Bodatorps Primus primör
champion Grattis

Bodatorps Primus primör
-
-
-

Bodatorps madame Saaba
Svedala Hjördis hjotron
Höckgådens Daga
Frejaavfårhaga

 

 

...........................................

 

Skk Alfta
Antal: 0 ? har det hänt förut? noll stycken??




-
-
-
-

-
-
-
-

.......................................

Skk
Antal : 20 st

Grålötens mister Magoo
-

Skogsbygdens Öliam online
-

Chipsmakers djingis kahn
Chipsmakers Idas sommarvisa

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Jackdows Julia

Chipsmakers Älva grå

Skogsbygdens Öliam online
Chipsmakers Idas sommarvisa


Jackdows Julia jade
Svedala Tora trasdocka
Chipsmakers Idas sommarvisa
Chipsmakers Älva grå

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Öliam online
Grålötens Rally Rune
Chipsmakers dansar aldrig nykter

 

 

...........................................

 

Skk
Antal
: 24st


Svedala Linus Lingon
Svedala  Smilla smultron

Trident Biggles
Vargaviddernas Inga from Sweden

Vargaviddernas Frippe filur
Isidors Honeymore

Svedala Billy busväder
Chipsmakers Hotta brudar

Fixans Casino

Svedala Linus lingon
Vargaviddernas Inga from Sweden

Vargaviddernas Inga from Sweden
Chipsmakers Hotta brudar
Svedala  Smilla smultron
Isidors Honeymore


Svedala Billy busväder
Fixans Cas
ino
Svedala Linus lingon
Skogsbygdens Viggo viktigpetter

 

 

...........................................

 

 

Skk  Serbien
Antal
: 9st


-
Svedala Hjördis Hjortron

-
-

Fixans Milton milsten
Skogsbygdens Yaffa delicat

Bodatorps Primus primör
Skogsbygdens Ängla spektakel

Krypins allerta Allis

Fixans Milton milsten
Svedala Hjördis Hjortron


Bodatorps Primus primör
Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Fixans Milton milsten
Skogsbygdens Åzzy snöstjärna

Svedala Hjördis hjortron
Krypins allerta Allis
Skogsbygdens Yaffa delicat
Alma

 

 

...........................................

 

 

Skk jönköping 8
Land
: Danmark


Dangas X Force D
Svedala Hjördis hjortron

Sänningegårdens Oliver tigerkaka
-

-
Ritous Söta Sofia

Fixans Göte väst
Dangas Petronella

-

Dangas x Forse-D
Svedala Hjördis hjortron


Svedala Hjördis hjortron
Dangas Petronella
Ritous söta Sofia
Westorps Little miss sunshine

Fixans Göte väst
Dangas X Force-D
Bodatorås primus Primör
-

 

 

...........................................

 

 

Skk  7 st
D
omare: Svante Frisk


Dangas X Force D

Svedala hjördis hjortron

-
-

-
Westorps Little miss sunshine

Svedala Billy busväder
Dangas Petronella

-

Svedala Hjördis
-


Svedala Billy
Bodatorps primus Primör
-
-

Dangas Petronella
Svedala Hjördis
-
-

 

 

................................

 

 

Skk  9st
L
and: Finland

-
-

-
-
-
-
Jackdows Birger bärnsten
Pihlspetsens Irina

Svedala Orvar orkan
Svedala Tora trasdocka

Skogsbygdens Flora tiptop

Jackdows Birger
Pihlspetsens Irina Annabell


Jackdows Birger
Svedala Orvar orkan
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
-

Svedala Tora
Skogsbygdens Flora tiptop
Pihlspetsens Irina Annabell
Skogsbygdens Åctavia

 

................................

 

 

Skk  7 st
Land: Tyskland


Dangas X Force D
?

?
?

?
Westorps Little miss sunshine

Bodatorps primus primör
Dunmålas Felicia

?

Dangas X Force D
Westorps Little miss sunshine 
champion Grattis

Dunmålas Felicia
Westorps Little miss sunshine
Dangas Petronella
Svedala Hjördis hjortron

Dangas X Force D
Bodatorps primus primör
-
 

 

 

................................

 

 

Skk Norrköping 10st
D
omare: Regina BLessing


j


Feuervales over the top


Åswallens Loke lotusblomma
Ritous söta Sofia

Krösakogens Viktor
Westorps little miss sunshine

Chipsmakers Älva grå

Åswallens Loke lotusblomma
Ritous söta Sofia


Westorps little miss sunshine
Ritous söta Sofia
-


Åswallens Loke lotusblomma
Feuervales over the top
Krösaskogens Viktor
 

 

 

...............................

 

 

Skk Eskilstuna 13st
D
omare: T Ahlman-Stockmari


?
?


Feuervales over the top
Eldhästens Tosca

Åswallens Loke
Lejondalens Pingla Perfekt

Dangas Pinoccio
Chipsmakers Hotta brudar

Chipsmakers Älva grå

Feuervales over the top
Eldhästens Tosca


Dangas Pinoccio
Feuervales over the top
Åswallens Loke
Krösaskogens Viktor

Eldhästens Tosca
Lejondalens Pingla Perfekt
Chipsmakers Älva grå
Lilltegens Tilda toppmurkla

 

 

...............................

 

 

Skk Backamo 22st
D
omare: A-C Edoff


Dangas X Force
Dangas Yrsa

Skogsbygdens Ömovitz
Kopparås Greta

Fixans Jöran jordgubbe
Vargaviddernas Fina feminin

Fixans Göte väst
Krösaskogens Vinnie

Skogsbygdens Nora

Dangas X Force
Dangas Yrsa


Fixans Casino
Fixans Göte väst
Dangas x Force
-

Skogsbygdens Nora supernova
Dangas Yrsa
Kopparås Greta
Krösaskogens Vinnie

 

 

...............................

 

 

Skk  5st
D
omare: A Kertes Ganami


-





Kompianen Caamiksen kaataja


Apollo Czech Jakobin
Blessed Bessy Czech Jakobin

Jaxonville Kerta kaikkiaan

Apollo Czech Jakobin           champion Grattis    
Blessed Bessy Czech Jakobin
champion Grattis

Jaxonville Kerta kaikkiaan
Blessed Bessy Czech Jakobin
-
-

Apollo Czech Jakobin
Kompi
anen Caamiksen kaataja
-
-

 

 

...............................

Skk 2st
D
omare:
Gunilla Sandberg

j





Grålötens rumplösa rallyRune


Grålötens tagad till tusen


-

Grålötens taggad till tusen
champion Grattis


-




Grålötens rumplösa rallyRune
Grålötens taggad till tusen
-
-

 

 

...............................

Skk  2st
D
omare: K-E
Johansson

j








Grålötens Rumplösa rally Rune












Grålötens Rumplösa rally Rune
Grålötens Taggad till tusen
-
-

 

 

...............................

 

Skk 14st
Domare: S Lövensker

Skogsbygdens Bill bacill
Svedala Smilla smultron

Vargaviddernas Ike loverboy
Vargaviddernas Inga from Sweden

Grålötens praktikantpelle?
Chipsmakers Idas sommarvisa

-
-

Skogsbygdens Nora supernova

Vargaviddernas Ike
Svedala Smilla


Vargaviddernas Ike loverboy
-
-
-

Skogsbygdens Nora supernova
Svedala Smilla smultron
Vargaviddernas Inga from Sweden
Chipsmakers Idas sommarvisa

 

 

...............................

 

Skk Gimo 26st
D
omare: Ralf Cambell


Chipsmakers kung i baren
Svedala Smilla smultron

Grålötens mr Magoo
Eldhästens Torca

Grålötens Nicke nackskott
Skogsbygdens Åctavia snöflinga

Jackdows Orvar onyx
Westorps little miss sunshine

Chipsmakers Älva grå

Grålötens Nicke nackskott
Skogsbygdens Åctavia snöflinga
champion Grattis

Jackdows Orvar onyx
Grålötens Nicke nackskott
Sänningegårdens Kåre kaffegrädde
Grålötens rumplösa rally Rune

Westorps little miss sunshine
Chipsmakers Älva grå
Skogsbygdens Åctavia snöflinga
Chipsmakers Idas sommarvisa

 

 

...............................

 

Skk Eslöv  10 st
D
omare: B Svarstad


-
Svedala Hjördis hjortron

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Vargaviddernas Joy popstar

-
Ritous söta Sofia

Bodatorps Primus Primör
-

Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Vargaviddernas Joy popstar


Skogsbygdens Ömovitz comhem
Bodatorps primus primör
-
-

Skogsbygdens Nora supernova
Vargaviddernas Joy popstar
-
-

 

 

...............................

Skv Ängelholm  38 +6 valpar
Domare: Eva Liljekvist Borg
 

 

hanvalp valp/4-6m/   6-9m/
tikvalp/4-6m/    6-9m/
Bim Brandklipparens Åscar
Bir Rätt o slätts Bisca Bernadette


Åswallens mr Morrgan
Dangas x Force
Kopparås Åthos
Gramsee

Dangas Yrsa
Svedala Hjördis hjortron
Dangas Xia
Sänningegårdens pigga Kajsa

Skogsbygdens Ömovitz
-
-
-

Vargaviddernas Joy popstar
Dangas Vajlert
-
-

Sänningegårdens Grim
Wimsebos Thor-A
Ritous Konrad kärrhök
-

Ritous söta Sofia
Ritous mysiga Märta
Dunmålas Fideli
Ritous Tora tofsmes

Dangas Urax
Fixans Göte
Bodatorps Primus Primör
Skogsbygdens Viggo viktigpetter

Dunmålas Felicia
Dangas Petronella
Tasstrampets Gunborg
Skogsbygdens Ängla spektakel

Lundbydalens Kaxe
Skogsbygdens Nora

Skogsbygdens Nora

Åswallen mr Morrgan
Vargaviddernas Joy


Dangas x Force
Dangas Yrsa


Dangas Urax
Fixans Göte
Åswallens mr Morrgan
Dangas x Force

Dunmålas Felicia

Skogsbygdens Nora
Dangas Petronella
Tasstrampets Gunborg


Dangas kennel
Skogsbygdens Pixie pistage

 

...........................................

Skk Sundsvall
D
omare: 6st

-
-

Skogsbygdens Ömovitz comhem

-

Jackdows Birger bernsten
Ahlvikarens Estelle

-
Jackdows Julia jade

Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Ömovitz comhem
-

-
-
-
-

Skogsbygdens Ömovitz comhem
-
-
-

 

 

...........................

 

Skk Växjö
D
omare: 8st

-
-

-
-

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Ritous söta Sofia

-
-

Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Ömovitz comhem 
champion Grattis
Ritous söta Sofia


Skogsbygdens Ömovitz comhem
-
-
-

Skogsbygdens Nora supernova
Ritous söta Sofia
-
-

 

 

...............................

 

 

Skk Svensk vinnare 2014
A
ntal 34st

Dangas x Forse
Svedala Smilla smultron

Vargaviddernas Jon starwar
-

Grålötens Nicke nackskott
Vargaviddernas Fina feminin

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Svedala Tora trasdocka

Fixans Casino
Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Nora supernova

Dangas x-Force
-


Fixans Casino
Zoyaåsens Yorm
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Dangas X-Force D

Skogsbygdens Nora supernova
Stenrikas Försigkomna Fabiola
Svedala Tora trasdocka
-

 

 

...............................

Bilder från världsutställningen
by Kirsi Hotanen Finland

gruppplacering
västgötaspets
faraohund
chowchow
podengo portugues/small

Bisplacering
västgötaspets
schnauser/svart
fransk bulldogg
bearded collie

årets sista utställning - en bister dam från Finland som dissade många av våra hundar...
14% fick Good
38% fick Vg

men hela 48% fick exellent!
och totalt fick 38% ck!

29 hundar deltog.
och veteranerna höll flaggan högst!

vinstrikaste 2014 t.o.m Stockholm

Skogsbygdens Nora               

Svedala Billy                         

Fixans Göte                             

Dunmålas Felicia

Grålötens rally Rune

Skogsbygdens Viggo                

Dangas Petronella                   

Dangas Pelle svanslös             
Svedala Peppi                         

Dangas Urax     

Westorps little miss sunshine
Svedala Tora trasdocka            
Högalids Dolcevita  
Skogsbygdens Ömovitz comhem                           
Jackdows Orvar onyx
  
Bodatorps Primus primör   
Svedala Hjördis hjortron
 
Fixans Casino 

Eldhästens Tosca

Åswallens Loke
Bodatorps madame Saaba      
              
Tasstrampets Gunborg            
Chipsmakers Hotta brudar      
Grålötens Nora              
Dangas x Force D
Apollo Czech Jakobin        

Nordville Bearberry                 
Vargaviddernas Inga                 

Skogsbygdens Ängla                
Vargaviddernas Hjalmar          
Ritous Birger berguv                
Jackdows Julia                          
Dangas Pinoccio

Vargaviddernas Ike

Chipsmakers dansar aldrig nykter
Kompianen Cauan Kauvetti    
Jackdows Birger bärnsten
Jaxonville Kerta kaikkiaan

 300/5

 172,5/5

 105/4

 82,5/4

 60/3

 57,5p/4

 50/3

 45/2
 45/2

 42,5/2

 40/2
 40/2
 40/2
 40/3

 35/2

 30/3
 30/2

 
27,5/2

 25/1

 20/1
 20/1
 
 20/1
 20/1
 20/2
 20/1
 
20/1

 15/1
 15/1

 12,5/1
 12,5/1
 12,5/1
 12,5/1
 12,5/1
 
  12,5/1

 10/1
 10/1
 10/1
 10/1


vinstrikaste tik

Skogsbygdens Nora                300/5

Dunmålas Felicia                   82,5/4

Dangas Petronella                  50/3

Svedala Peppi                        45/2

Westorps little miss sunshine  40/2
Svedala Tora trasdocka         40/2
Högalids Dolcevita                 40/2

Svedala Hjördis hjortron       30/2

Eldhästens Tosca                   25/1

Bodatorps madame Saaba     20/1
Tasstrampets Gunborg           20/1
Chipsmakers Hotta brudar     20/1
Grålötens Nora                       /20/2

Vargaviddernas Inga              15/1

Skogsbygdens Ängla               12,5/1
Jackdows Julia                       12,5/1

Kompianen Cauan Kauvetti   10/1
Jaxonville Kerta kaikkiaan   10/1
 

vinstrikaste hane

Svedala Billy                        172,5/5

Fixans Göte                          105/4

Grålötens rally Rune             60/3

Skogsbygdens Viggo             57,5p/4
 
Dangas Pelle svanslös          45/2

Dangas Urax                        42.5/2

Skogsbygdens Ömovitz         40/3

Jackdows Orvar onyx            35/2

Bodatorps Primus primör      30/3

Fixans Casino                        27,5/2

Åswallens Loke                     20/1
Apollo Czech Jakobin           20/1
Dangas x Force D                 20/1

Nordville Bearberry              15/1

Vargaviddernas Hjalmar       12,5/1
Ritous Birger berguv             12,5/1
Dangas Pinoccio                    12,5/1

Vargaviddernas Ike               12,5/1

Chipsmakers dansar .....       10/1
Jackdows Birger                    10/1

 

[Home] [kenneln] [Nyheter] [Västgötaspets] [Kullar] [Avelshanar] [Valpkullar] [köpa valp hos oss] [Tävlingar] [2018] [Champions] [Hd] [till salu] [reklam]