SKK& SKV ;s officiella utställningar 2013
2012 2011+2011 2010
2009 2008 2007 2006
 

Skk Skk Göteborg 1.
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 3
2b
3b
4b

 

---------------------------------------

Skk Skk Göteborg 2.
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b
 

 

 

...........................................


Skk Skk Strängnäs
Domare: Jaan Stäv

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

---------------------------------------

Skk Skk malmö
Domare: Bo Lundström
.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

 

...........................................


Skk Skk Stockholm
Domare
:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

...........................................

 

 

Skk Skk  Västerås
Domare
:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

...........................................

Skv Tånga hed
Domare: hanar: Johnny Nilsson
tikar: Björn Einarsve

 

hanvalp valp/4-6m/   6-9m/- Bir
tikvalp/4-6m/      6-9m/ Bim

1:a jkk hane/14st
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/15st
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/6st
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/9st
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/6st
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/20st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/12st
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/8st
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/4st
tikar vetkl/9st

cert hane
cert tik


r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /
bästa avelsgrupp /

 

--------------------------

Skk Skk Lidköping
Domare
:

Bir valp


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b
 

 

...........................................

Skk Hässleholm
Domare: Tina Permo

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert
.
Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

...........................................

Skk Piteå
Domare:
.
.

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

 

---------------------------------------

Skk Österbybruk
D
omare: Kurt Nilsson


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b

 

...........................................

 

Skk Norrköping
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert


Bim
2b
3b
4b



Bir + Big 3
2b
3b
4b

...........................................

Skk Vänersborg
Domare: Nils Molin


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b



Bir +
2b
3b
4b



...........................................

 

 

Skk Avesta
D
omare: Johnny Andersson



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b


Bir +
2b
3b
4b

...........................................

Skk Vännäs
Domare: 6st

jkk hane
jkk tik/3st

ukk hane
ukk tik

ökk hane/1st
ökk tik/1st

chkl hane
chkl tik/1st

cert
cert


Bir + Big 3
2b
3b
4b

...........................................

 

Skk Gällivare
Domare: Anita Whitmarsh

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

 

...........................................

Skk Borås 
Domare: Svend Lövenkjear



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big + Bis 4!
2b
3b
4b

 

...........................................

Skk Alfta
D
omare: Hans Almgren

 

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 4
2b
3b
4b

 

...........................................

Skk Piteå 5
Domare: M Selback

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

...........................................

Skk Tvååker 
Domare: Agnes Kertes Ganami

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

 

...........................................

 

Skk Tvååker
Domare: H-Å Sperne


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

Skk Skk Göteborg 1.
Antal:D 11 st

-
Vargaviddernas Helga natt

Tasstrampets farbror Fergusson
Skogsbygdens ynka Grace

Kopparås Romulus
Kopparås Nanna

Fixans Göte väst
Dangas Petronella

Kopparås Romulus   champion Grattis
Skogsbygdens ynka Grace


Skogsbygdens ynka Grace
Dangas Petronella
Vargaviddernas Helga natt
Kopparås Nanna



Fixans Göte väst
Vargaviddernas Floys flörtig
Kopparås Romulus
Kopparås Ragnar

 

---------------------------------------

Skk Skk Göteborg 2.
Domare: 15 st

-
-

Tasstrampets farbror Fergusson
Dunmålas Felicia

Kopparås Ragnar
Kopparås Stina

Kopparås Romulus
Skogsbygdens Nora supernova

Kopparås Ragnar    champion Grattis
Dunmålas Felicia


Kopparås Romulus
Kopparås Ragnar
Tasstrampets farbror Fergusson
-

Skogsbygdens Nora supernova
Dunmålas Felicia
Skogsbygdens ynka Grace
Kopparås Stina
 

 

 

...........................................


Skk Skk
Antal 19+2

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Fixans Maizan sundin

Fennican Ameper Assarsson
-

Grålötens Taggad till tusen
Svedala Disa dimma

Grålötens Rally rune
-

Chipsmakers Älva grå

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Svedala Disa dimma  
champion Grattis

Grålötens rumplöse rally Rune
Vargaviddernas hjalmar bjällerklang
Sänningegårdens Malte
Åswallens Loke



Svedala Disa dimma
Fixans Maizan sundin
Chipsmakers Älva grå
Skogsbygdens ynka Grace

 

---------------------------------------

Skk Skk malmö
Domare: 20 st
.
Kogaråsens Dexter
Vikings fräcka Freja

Dangas sir Väs
Star of Diamonds Inez Dolores

Kogaråsens Bastian
Dunmålas Felicia

Fixans Göte väst
-

Grålötens Zussi

Dangas sir Väs
Dunmålas Felicia champion Grattis


Dunmålas Felicia
Grålötens ta me tusan
Aisipos Idun
Star of Diamonds Inez Dolores



Fixans Göte väst
Dangas sir Väs
-
-
 

 

 

...........................................


Skk Skk Stockholm 13st
Domare
:


Åswallens Loke
Dangas Ursula

-
-

Grålötens Taggad till tusen
Chipsmakers Adress rosenhill

Fixans Göte
-

Grålötens Zussi sårskorpa

Åswallens Loke
Dangas Ursula

Dangas Ursula
Chipsmakers Adress rosenhill
Grålötens Zussi
-



Fixans Göte väst
Åswallens Loke
Grålötens rumplösa rally Rune

-
 

 

...........................................

 

 

Skk Skk  Västerås 27st
Domare
:


Åswallens Loke
Fixans Maizan sundin

Vargaviddernas Hjalmar
Lejondalens Pingla perfekt

Sänningegårdens Kåre kaffegrädde
Oxbergets Skrållan

Svedala Billy busväder
.

Chipsmakers Älva grå

Oxbergets Skrållan
Åsvallens Loke

Oxbergets Skrållan
Brandklipparens Yla
Chipsmakers Älva grå
Oxbergets Birka



Svedala Billy busväder
Grålötens rumplösa rallyRune
Åsvallens Loke
Sänningegårdens Kåre
 

 

...........................................

Skv 110 +15 valpar
Domare:
Björn och Johnny

 

Kopparås Ragnhild
Kopparås Röde orm

Grålötens Nacke nackspärr
Jackdows Orvar onyx
Skogsbygdens Åzzy snöstjärna
Åswallens Loke lotusblomma

Tasstrampets Gunborg
Dangas Ursula
Fixans Majzan
Fixans Lovis lurifax

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Dangas sir Vääs
Fenican Amper Aisarson
Lejondalens Plexus planet

Vikings sagolika Saga
Sänningegårdens Maija månstråle
Dangas Sinderella
Lejondalens Pingla perfekt

Svedala Orvar orkan
Sänningegårdens Kåre kaffegrädde
Bodatorps Lycky star
Dangas Pelle svanslös

Sänningegårdens Helvi Vårkänsla
Vargaviddernas Fina feminin
Skogsrikets Vilma
Skogsbygdens ynka Grace

Fixans Göte
Svedala Billy
Vargaviddernas Floyd
Stenrikas Nyfikne Napolion

Dangas Petronella
Dunmålas Felicia
Svedala Tora
Höckgårdens Daga

Skogsbygdens Hjärter Ess
Sänningegårdens Dina lind

Grålötens Nacke nackspärr
Tasstrampets Gunborg


Svedala Orvar orkan
Vikings sagolika Saga


Fixans Göte
Svedala Billy
Vargaviddernas Floyd
Grålötens Nacke nackspärr

Dangas Petronella

Dunmålas Felicia
Tasstrampets Gunborg
Vikings sagolika Saga


Vargaviddernas kennel
Fixans Göte väst

 

--------------------------

Skk Skk 26st
Domare
:

Vargaviddernas Ike


Bodatorps Primus Primör
Dangas Ursula

Tasstrampets Farbror Ferguson
Tasstrampets Fru fortuna

Svedala Orvar orkan
Skogsbygdens ynka Grace

Fixans Göte väst
Höckgårdens Daga

Adavallen Afrodite

Svedala Orvar orkan champion Grattis
Adavallen Afrodite  
champion Grattis

Fixan Göte väst
Svedala Orvar orkan
Vargaviddernas Floyd flörtig
-



Adavallen Afrodite Finland
Skogsbygdens ynka Grace
Dangas Ursula
Bodatorps madame Saaba
 

 

...........................................

Skk
Antal: 24 st

Bodatorps Primus primör
Dangas Ursula

Vargaviddernas Hjalmar
Tasstrampets fru Fortuna

Ritous Birger
Ally

Fixans Göte väst
Dangas Petronella

Currags Dazzling star Procyon

Vargaviddernas Hjalmar
Tasstrampets fru Fortuna


Dangas Petronella
Tasstrampets fru Fortuna
Ally
Currags Dazzling star Procyon



Fixans Göte väst
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Ritous Birger berguv
-

 

...........................................

Skk Piteå
Antal: 6 st
.
.

Kompiaisen Bikkasen Hiano
Kompiaisen Baras kaveri

-
-

Svedala Ragnar regnskur
Lilltegen Thyra toppsnäcka

 

---------------------------------------

Skk
A
ntal: 20st


Grålötens Nisse nyspulver
Westorps Little miss sunshine

Åswallena Loke lotusblomma
Skogsbygdens Åctavia snöflinga

Grålötens praktikant Pelle
Grålötens ta me tusan

Dangas Pinoccio
Stenrikas Försigkomna Fabiola

Stenrikas försigkomna Fabiola

-
Westorps Little miss sunshine

Dangas Pinoccio
Grålötens Rumplöse rally Rune
-
-



Stenrikas Försigkomna Fabiola
Westorps Little miss sunshine
Fixans Deja
Skogsbygdens Åctavia snöflinga

 

...........................................

 

Skk
Antal: 18

Jackdows Orvar onyx
Westorps Little miss sunshine

-
Vargaviddernas Hanna hosianna

Chipsmakers dansar aldrig nykter
Chipsmakers Adress rosenhill

Svedala Billy busväder
Dangas Petronella

Chipsmakers Älva grå

Jackdows Orvar onyx
Chipsmakers Adress rosenhill
champion Grattis


Svedala Billy
Fixans Göte väst
Jackdows orvar onyx
Chipsmakers Xiluris



Dangas Petronella
Chipsmakers Älva grå
Chipsmaker Adress Rosenhill
Westorps Little miss sunshine

...........................................

Skk
Antal:
12 st


Bodatorps Primus primör
Dangas Ursula

Skogsbygdens Åzzy snöstjärna
-

-
Fixans Herta

Fixans Göte väst
Dangas Petronella

Fixans Casino

Skogsbygdens Åzzy snöstjärna
Dangas Ursula

Dangas Petronella
Dangas Ursula
Fixans Herta
Fixans Meja mirakel



Fixans Göte väst
Fixans Casino
Kopparås Romulus
Skogsbygdens Åzzy snöstjärna



...........................................

 

 

Skk
Antal:
22 + 4 st



Åswallens Leo lejongap
Fixans Maizan sundin

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Lejondalens Pingla perfekt

chipsmakers dansar aldrig nykter
Vargaviddernas Fina feminin

Svedala Billy busväder
-

Stenrikas försigkomna Fabiola

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Fixans Maizan sundin

Fixans Maizan sundin
Stenrikas försigkomna Fabiola
Vargaviddernas Fina feminin
-


Svedala Billy
Svedala Orvar
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Zoyaåsens Yorm

...........................................

Skk
A
ntal: 6st

-
Jackdows Julia

-
-

-
-

-
Svedala Tora trasdocka

-
Jackdows Julia


Svedala Tora trasdocka
Jackdows Julia
-
-

...........................................

 

Skk
Antal: 6 + 2st

-


Kompiaisen baras Kaveri
Skogsbygdens Åktavia snöflinga

Fennican Rurik Jonnison
-

Fennican Yx Rocky
-

Heds Bellis de lux

Fennican Rurik Jonnison  champion Grattis
Skogsbygdens Åctavia snöflinga

Fennican Rurik Jonnison
Krösaskogens Qvick
-


Skogsbygdens Åctavia snöflinga
-
-
-

 

...........................................

Skk Borås 
Antal : 14 + 2st


Fixans Milton
Tasstrampets Gunborg

-
Star of diamonds Inez Dolorez

-
Vargaviddernas Fina feminin

Fixans Göte väst
Dangas Petronella

Sänningegårdens Dina lind
-
-
S
änningegårdens Dina lind

Dangas Petronella
Sänningegårdens Dina Lind
Tasstrampets Gunborg
-

Fixans Göte väst

-
-
-

 

...........................................

Skk
A
ntal : 10 

 

Feuervales over the top
-

Grålötens praktikant Pelle
-

?
Vargaviddernas Fina feminin

Svedala Billy busväder
Chipsmakers hotta brudar

Grålötens praktikant Pelle
-

Chipsmakers Älva grå
Chipsmakers hotta brudar
-
-

Svedala Billy busväder
Grålötens praktikant Pelle
Chipsmakers Xiluris
Feuervales over the top

 

...........................................

Skk
A
ntal: 5

.
-
Ahlvikarens Estelle

Kompiaisen Bara Kaveri
-

Krösaskogens Vilfred
-

Krösaskogens Teodor
Bodeneis Fanny fantasia

Krösaskogsens Vilfred
Ahlvikarens Estelle

Ahlvikarens Estelle
Bodeneis Fanny fantasia
-
-

Krösaskogens Vilfred
Krösaskogens Teodor
-
-

...........................................

Skk Tvååker 
Antal: 25


Bodatorps Primus primör
Ritous Gulliga Gudrun

Dangas sir Vääs
Vikings fräcka Freja

-
Bodatorps Madame Saaba

Fixans Göte
Dangas Petronella

Tasstrampets allerte Arvid

Dangas sir Vääs
Bodatorps Madame Saaba
champion Grattis

Dangas Petronella
Bodatorps Madame Saaba
Höckgårdens Tindra
Vikings frecka Freja

Fixans Göte väst
Dangas sir Vääs
Tasstrampets allerte Arvid
Bodatorps Primus Primör

 

...........................................

 

Skk Tvååker 
Antal: 23

Bodatorps Primus primör
Westorps Little miss sunshine

Lejondalens Pripps på g
Vikings sagolika Saga

Skogsrikets Blixten
Fixans Herta

Fixans Göte
Dangas Petronella

Fixans Canasta

Tasstrampets allerte Arvid
Fixans Herta             champion Grattis


Fixans Göte
Lejondalens Frasse
Tasstrampets allerte Arvid
-

Dangas Petronella
Fixans Herta
Tasstrampets fru Fortuna
Westorps Little miss sunshine

 

 

...........................................

 

Skk Köping
D
omare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

Skk Ransäter
D
omare:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

Skk Svenstavik
D
omare: Arvid Göransson

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

Skv Svenstavik
Domare: Kurt Nilsson

Bir valp/1

1:a jkk hane/3
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/8
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane/3
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/2
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/4
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/3
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/4
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/3
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/2
tikar vetkl/2

cert hane
cert tik

r-cert hane
r-cert tik


Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


Bästa uppfödargrupp

--------------------------

 

Skk Överkalix
D
omare: Anna Törnlöv


jkk hane
jkk tik

cert
cert

Bir
 

 

..........................................

Skk Askersund
D
omare: Nina Karlsdotter



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir
2b
3b
4b

 

...........................................

 

Skk Ronneby 17st
Domare:


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

...........................................

 

 

Skk Eskilstuna 9st
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 4
2b
3b
4b

 

 

..........................................

 

Skk Norrköping 18st
Domare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 2
2b
3b
4b

 

 

..........................................



Skk  Visby  14
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 4
2b
3b
4b

 

 

 

Skk
A
ntal: 21st

.
Feuervales over the top
Grålötens Nora nattmara

Åswallens Loke
Skogsbygdens Åctavia snöflinga

Oxbergets Skrållan
Chipsmakers Dansar aldrig nykter

Svedala Billy busväder
Fixans Herta

Chipsmakers Älva grå

Åswallens Loke
Skogsbygdens Åctavia snöflinga


Chipsmakers Älva grå
Oxbergets Birka
Skogsbygdens Åctavia snöflinga
Fixans Herta

Svedala Billy busväder

Grålötens Rumplösa rallyRune
Åswallens Loke
Feuervales over the top

 

 

...........................................

 

Skk
A
ntal: 11 st


Vargaviddernas Ike
Fixans Lovis

Skogsbygdens Åzzy snöstjärna
-

-
Vargaviddernas fina feminin

Fixans Casino
Fixans Herta

Fixans Casino

Vargaviddernas Ike
Fixans Lovis lurifax


Fixans Lovis lurifax
Fixans Meja mirakel
Vargaviddernas fina feminin
-

Fixans Casino
Vargaviddernas Aron
Vargaviddernas Ike
Skogsbygdens Åzzy

 

 

...........................................

 

Skk
A
ntal anm: 33st

.
Jackdows Orvar orkan
Westorps Little miss sunshine

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Skogsbygdens Åctavia snöflinga

Tridents Wilbur
Fixans Jizzla

Fixans Göte
Dangas Nala

Skogsbygdens Flora Tiptop

Tridents Wilbur
Westorps Little miss sunshine


Skogsbygdens Flora tiptop
Dangas Nala
Svedala Tora
Westorps Little miss sunshine

Fixans Göte
Svedala Billy busväder
Skogsbygdens Viggo
Tridents Wilbur

 

 

...........................................

Skv Svenstavik
Antal anm: 36 st

Åswallens mister Morrgan

Jackdows Birger
Jackdows Orvar
Åswallens Leo
-

Jackdows Julia jade
Westorps Little miss sunshine
Ahlvikarens Estelle
Skogsbygdens Ängla spektakel

Skogsbygdens Åssian snöskorpa
Vargaviddernas Hjalmar
Åswallens Loke
-

Star of diamonds Inez Dolores
-
-
-

Svedala Ragnar regnskur
Tridents Wilbur
Dangas Robin Hood
-

Fixans Jizzla jitterbug
Fixans Karin ?
Oxbegets Skrållan?
-

Svedala Billy busväder
Fixans Göte väst
Dangas Pinoccioo
Skogsbygdens Viggo viktigpetter

Skogsbygdens Nora supernova
Dangas Nala
Svedala Tora
-

Malte
Skogsbygdens Flora

Skogsbygdens Åssian
Jackdows Julia jade

Jackdows Birger
-


Svedala Billy busväder
Fixans Göte väst
Skogsbygdens Åssian snöskorpa
Jackdows Birger bärnsten

Skogsbygdens Nora supernova

Skogsbygdens Flora Tiptop
Dangas Nala
Jackdows Julia jade


Skogsbygdens kennel

--------------------------

 

Skk Överkalix
A
ntal: 2

Kompiaisen Caamoksen Kaataja
Kompiaisen Caun Kaivattu

-
Kompiaisen Caun Kaivattu

Kompiaisen Caun Kaivattu
 

 

..........................................

Skk
Antal: 22


Feuervales over the top
Westorps Little miss sunshine

Trident Astor
Vargaviddernas Hanna hosianna

Chipsmakers dansar aldrig nykter
Vargaviddernas Fina feminin

Svedala Billy busväder
Skogsbygdens Nora supernova

Vargaviddernas Aron ulv

Chipsmakers dansar aldrig nykter
Vargaviddernas Hanna hosianna


Svedala Billy busväder
Chipsmakers dansar aldrig nykter
Trident Astor
Vargaviddernas Aron ulv

Skogsbygdens Nora supernova
Höckgårdens Daga
Höckgårdens Tindra
Vargaviddernas Hanna hosianna

 

...........................................

 

Skk Ronneby
A
ntal: 17st


-
Tasstrampets Gunborg

Vikings Balla Balder
Vikings Fräcka Freja

Duritzans Harley davidsson
Dunmålas Finesse

Fixans Göte
Dunmålas Felicia

Lejondalens Frasse

Duritzans Harley davidsson champion Grattis
Dunmålas Finesse


Dunmålas Felicia
Dunmålas Finesse
Tasstrampets Gunborg
Dangas Nala

Fixans Göte väst
Lejondalens Frasse
Duritzans Harley davidsson
Vikings balla Balder

 

 

...........................................

 

 

Skk  9st
Domare:

Feuervales over the top
Skogsbygdens Ängla spektakel

?
Fixans Majsan Sundin

-
-

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Nora supernova

Chipsmakers Ärenpris

Feuervales over the top
Skogsbygdens Ängla spektakel


Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Svedala Billy busväder
Chipsmakers Ärenpris
Feuervales over the top

Skogsbygdens Nora supernova
Skogsbygdens Ängla spektakel
Fixans Majzan sundin
Chipsmakers Älva grå

 

 

..........................................

 

Skk  18st
Domare:

.

Grålötens Nicke nackspärr
Skogsbygdens Ängla spektakel

?
Vargaviddernas Hanna

Oxbergets Björn järnsida
-

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Nora supernova

Grålötens Nicke nackspärr
Skogsbygdens Ängla spektakel


Chipsmakers Ärenpris
Grålötens Nicke nackspärr
?
-

Skogsbygdens Nora supernova
Skogsbygdens Ängla spektakel
Ritous söta Sofia
Chipsmakers Älva grå

 

 

..........................................



Skk  Visby  14
Domare:

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Skogsbygdens Ängla spektakel

-
Skogsbygdens Åctavia snöflinga

Handskes Lusige Ludde
Fröjereds Kummin

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Nora supernova

Stenrikas Fabiola

Skogsbygdens Ömovitz comhem
Skogsbygdens Ängla spektakel


Skogsbygdens Nora supernova
Skogsbygdens Ängla spektakel
Skogsbygdens Åctavia snöflinga
Stenrikas försigkomna Fabiola

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Ömovitz comhem
Grålötens rumplösa rallyRune
Handskes lustige Ludde

 

 

 

.........................................

 

Skk Visby 13
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir veteran

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

..........................................

Skk Ljungkile  9st
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

..........................................

Skk Stockholm  20
Domare:
.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 4
2b
3b
4b

 

 

..........................................

Skk Öland    24
Domare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + Big 2
2b
3b
4b

 

 

..........................................

Skk Sandviken 7 st
D
omare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

..........................................

Skk Gimo 14 st
D
omare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

..........................................

Skk Sofiero  24st
D
omare: Eva Nielsen

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 



 

..........................................

Skk Sundsvall
D
omare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b


 

 

..........................................

Skv 45 st
Domare:G Hallberger



hanvalp /4-6m/-  6-9m/2 BIR
tikvalp  /4-6m/1  6-9m/2  BIM


1:a jkk hane/6
2a.
3:a
4:a

1:a jkk tik/4
2:a
3:a
4:a

1:a ukk hane /4
2a.
3:a
4:a

1:a ukk tik/ 8
2a.
3:a
4:a

1:a ökk hane/6
2:a
3:a
4:a

1:a ökk tik/7
2:a
3:a
4:a

1:a chkl hane/3
2:a
3:a
4:a

1:a chkl tik/3
2:a
3:a
4:a

hanar vetkl/ 2
tikar vetkl/ 4

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b

Bir/Bis

2b
3b
4b


bästa uppfödargrupp /5
bästa avelsgrupp / 1

 

--------------------------

Skk Växjö
D
omare:

.
jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir +
2b
3b
4b

 

 

..........................................

Skk Stockholm
D
omare: Kari Granaas

.
jkk hane /4st
jkk tik /2st

ukk hane /4st
ukk tik /10st

ökk hane /1st
ökk tik /3st

chkl hane/7st
chkl tik /1st

Bir vetkl /3st

cert
cert

Bim
2b
3b
4b

Bir + BIG 2
2b
3b
4b

 

 

..........................................

 

 

..........................................

 

Skk Visby 13
Domare:

Skogsbygdens Ömovitz comhen
-

-
-

Handskes lustige Ludde
Fröjereds Kummin

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Nora supernova

Malte

Handskes lustige Ludde
champion Grattis
Fröjereds Kummin

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Handskes lustige Ludde
Grålötens rumlösa rallyRune
Malte

Skogsbygdens Nora supernova
Fröjereds Kummin
Stenrikas försigkomna Fabiola
Skogsbygdens Yaffa delicat

 

..........................................

Skk Ljungkile  9st
Domare:

-
-

Bodatorps Primus primöe
Fixans Meja mirakel

Tasstrampets farbror Ferguson
Tasstrampets fru Fortuna

-
Höckgårdens Tindra

Tasstrampets allerte Arvid
Tasstrampets fru Fortuna


Tasstrampets allerte Arvid
-
-
-

Höckgårdens Tindra
Tasstrampets fru Fortuna
-
-

 

 

..........................................

Skk Stockholm  20
Domare:
.
-
Westorpa Little miss sunshine

Fixans Milton
Skogsbygdens Ängla spektakel

Fixans Jöns jäkel
Fixans Jizzla jitterbugg

Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Skogsbygdens Nora supernova

Chipsmakers Älva grå

Chipsmakers Fyra sekunder champion Grattis
Fixans Jizzla jitterbugg


Skogsbygdens Viggo viktigpetter
Grålötens rumplösa rallyRune
Chipsmakers Fyra sekunder
Fixans Milton

Skogsbygdens Nora supernova
Fixans Jizzla jitterbugg
Chipsmakers Älva grå
Skogsbygdens Ängla spektakel

 

 

..........................................

Skk Öland    24
Domare:

.
Kogaråsens Dexter
Ritous söta Sofia

Dangas Urax
Dangas Ursula

Krösaskogens Viktor
Pihlspetsens Gabriella

Fixans Göte
Dunmålas Felicia

Curragh's Dazzling Star Procyon

Dangas Urax
Dangas Ursula


Dunmålas Felicia
Skogsbygdens Nora
Dangas Ursula
Pihlspetsens Gabriella

Fixans Göte väst
Dangas Urax
Krösaskogens Viktor
Skogsbygdens Viggo

 

 

..........................................

Skk Sandviken 7 st
D
omare:

.
-


Grålötens praktikans Pelle
Jackdows Julia jade

Tridents Wilbur


Chipsmakers fyra sekunder
-

Chipsmakers Älva grå

Tridents Wilbur
Jackdows Julia jade


Jackdows Julia jade
Chipsmakers Älva grå
-
-

Tridents Wilbur
Grålötens praktikans Pelle
Chipsmakers fyra sekunder
Grålötens rumplösa rally Rune

 

..........................................

Skk Gimo 14 st
D
omare:

.
Grålötens Nicke nackskott
Grålötens Nora nattmara

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang


Tridents Wilbur
Skogsbygdens Yaffa delicat

Chipsmakers fyra sekunder
-

Chipsmakers Älva grå

Grålötens Nora nattmara
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang

Grålötens Nora nattmara
Chipsmakers Älva gråBim
Vargaviddernas Inga from Sweden
-

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklangBim
Grålötens Nicke nackskott
Chipsmakers fyra sekunder
Tridents Wilbur

 

 

..........................................

Skk Sofiero  24st
D
omare:

-
Ritous Gulliga Gudrun

-
Tasstrampets Gunborg

Lejondalens Odd snöstjärna
-

Fixans Göte väst
Skogsbygdens Nora supernova

Höckgårdens Stina

Lejondalens Odd
Tasstrampets Gunborg


Skogsbygdens Nora supernova
Tasstrampets Gunborg
Höckgårdens Tindra
Ritous gulliga Gudrun

Fixans Göte väst
Lejondalens Odd
Ritous Viktor
Lejondalens Frasse

 



 

..........................................

Skk Sundsvall
D
omare:

.
Grålötens Nisse nyspulver
Dangas Vicki varg

Jackdows Birger bärsten
Jackdows Julia Jade

-

Duritzans Vaira Freiberga


Grålötens Rumplösa rally Rune
Elle-Estivale Van de Kloostertuin

Stenrikas försigkomna Fabiola

Jackdows Birger bärsten
Duritzans Vaira Freiberga


Stenrikas försigkomna Fabiola
Duritzans Vaira Freiberga
-
-

Grålötens Rumplösa rally Rune
Jackdows Birger bärsten
-
-


 

 

..........................................

Skv 45+5 st
Domare:G Hallberger



Skogsbygdens Aaron värsting
Sänningegårdens Osse äppelknyte


Vargaviddernar Ike loverboy
Skogsbygdens Ömovitz Comhem
Kogaråsens Dexter
Vargaviddernas Ior toyboy

Ritous gulliga Gudrun
Vargaviddernas Inga from Sweden
Ritous söta Sofia
Ritous mysiga Märta

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Dangas Urax
-
-

Vikings sagolika Saga
Tasstrampets Gunborg
Dangas Ursula
Skogsbygdens Ängla spektakel

Ritous Konrad kärrhök
Dangas Robin hood
-
-

Krösaskogens Viola
Krösaskogens Vinnie
Fixans Jizzla?
Elle Estivale van de klostertuin/Frankrike

Stenrikas nyfikne Napoleon /Holland
Krösaskogens Vilfred
Krösaskogens Teodor
-

Skogsbygdens Nora supernova
Creme delacreme van der Klostertuin /Frankrike
Amber Idas dotter vd borgstes /Holland
-

Vargaviddernas Aron ulv
Sänningegårdens Dhina lind

Ritous Konrad kärrhök
Vikings sagolika Saga

Ritous Konrad
Vargaviddernas Ike loverboy
Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Stenrikas Nyfikne Napoleon/Holland

Skogsbygdens Nora supernova

Vikings sagolika Saga
Tasstrampets Gunborg
Ritous gulliga Gudrun


Skogsbygdens kennel
Krösaskogens Onnie

 

--------------------------

Skk 13 st
D
omare: Arvid Göransson

.
Feuervales over the top
Ritous gulliga Gudrun

Vargaviddernas Hjalmar bjällerklang
Tasstrampets Gunborg

Dangs sir vääs
Krösaskogens Vinnie

Fixans Göte väst
Dunmålas Felicia

Chipsmakers Xiluris

Dangas sir Vääs  champion Grattis
Tasstrampets Gunborg


Dunmålas Felicia
Tasstrampets Gunborg
-
-

Fixans Göte väst
Dangas sir Vääs
Vargaviddernas Hjalmar Bjällerklang
-

 

 

..........................................

Skk Svenskvinare 2013
D
omare:

.
Skogsbygdens Ömowits comhem
Eldhästens Tosca

Maiskis Rickhard /Finland
Westorps Little miss sunshine

-
Skogsbygdens Ynka Grace

Fixans Göte väst
Skogsbygdens Nora supernova

Stenrikas försigkomna Fabiola

Maiskis Rickhard
Westorps Little miss sunshine


Fixans Göte väst
Maiskis Rickhard /Finland
Grålötens rumlöse rally Rune
Jackdows Orvar onyx

Skogsbygdens Nora supernova
Westorps Little miss sunshine
Skogsbygdens Ynka Grace
Chipsmakers Idas sommarvisa

 

 

..........................................

 

 

Med reservation för
fel och brister!

Skogsbygdens Ödisa flashback

Skogsbygdens Ömovitz comhem

Skogsbygdens Åssian snöskorpa

Skogsbygdens Zluggo slash hacker

Skogsbygdens Åzzy snöstjärna

Skogsbygdens Ängla spektakel

Skogsbygdens Åssian
cert på rasspecialen i Svenstavik

Skogsbygdens Ängla
3 cert på 8 dagar i juniorklass

Skogsbygdens Ömovitz comhem
cert på utställngsdebut i juniorklass

Vinstrikaste utställningsvästgöte 2013 t.om (skk Stockholm)

 

 

Tikar                                                                                           Hanar                                  

Skogsbygdens Nora     210/5

Dangas Petronella                167,5/5

Dunmålas Felicia                   52,5/4

Stenrikas Fabiola                    37,5/2

Svedala Tora                         35/1

Adavallens Afrodite                30/1  finland

Svedala Disa dimma               25/1

Chipsmakers Älva grå           22,5/2

Skogsbygdens Åctavia           20/1
Kompiaisen Caun Kaivattu            20/1 finland
Höckgårdens Tindra             20/1
 
Oxbergets Skrållan               15/1
Fixans Maizan                      15/1
Skogsbygdens Flora             15/1

Dangas Ursula                    12,5/1
Grålötens Nora                   12,5/1

Skogsbygdens Grace           10/1
Ahlvikarens Estelle              10/1
Fixans Lovis                      10/1
Jack Dows Julia                  10/1

Fixans Göte            210/5

Svedala Billy                    132,5/5

Skogsbygdens Viggo         70/4

Grålötens rally Rune         37,5/2

Vargaviddernas Hjalmar             25/1
 
Krösaskogens Vilfred         20/1
Fixans Casino                    20/1
Tridents Wilbur                20/1
Ritous Konrad kärrhök      20/1

Kopparås Romulus           12,5/1
Dangas Pinoccio                12,5/1     
Chipsmakers Ärenpris       12,5/1

Fennican Rurik                   10/1  finland
Tasstrampets allerte Arvid   10/1

utställningsresultat 2013 (t.om  SKK *Stockholm


Skogsbygdens Nora        210/5
Fixans Göte                      210/5



Dangas Petronella                        167,5/5

Svedala Billy                                132,5/5

Skogsbygdens Viggo                     70/4

Dunmålas Felicia                           52,5/4 

Stenrikas Fabiola                          37,5/2

Grålötens rally Rune                     37,5/2

Svedala Tora                               35/1

Adavallens Afrodite                      30/1  finland

Svedala Disa dimma                     25/1
Vargaviddernas Hjalmar               25/1

Chipsmakers Älva grå                   22,5/2

Skogsbygdens Åctavia                 20/1
Krösaskogens Vilfred                   20/1
Fixans Casino                              20/1
Kompiaisen Caun Kaivattu           20/1 finland
Tridents Wilbur                          20/1
Höckgårdens Tindra                     20/1 
Ritous Konrad kärrhök                20/1

Oxbergets Skrållan                       15/1
Fixans Maizan                            15/1
Skogsbygdens Flora                     15/1

Kopparås Romulus                     12,5/1
Dangas Ursula                            12;5/1
Dangas Pinoccio                          12,5/1   
Chipsmakers Ärenpris                 12,5/1
Grålötens Nora                           12,5/1

Skogsbygdens Grace                   10/1
Fennican Rurik                           10/1 finland
Ahlvikarens Estelle                      10/1
Fixans Lovis                              10/1
Jackdows Julia jade                      10/1
Tasstrampets allerte Arvid             10/1







 

[Home] [kenneln] [Nyheter] [Västgötaspets] [Kullar] [Avelshanar] [Valpkullar] [köpa valp hos oss] [Tävlingar] [2018] [Champions] [Hd] [till salu] [reklam]