UTSTÄLLNINGSRESULTAT

SKK& SKV ;s officiella utställningar 2009
länk till 2010   länk till 2009   länk till 2008     länk till 2007   länk till 2006 länk till 2005   länk till 2004 länk till  2003
(Endast Västgötar)


.

Skk Göteborg
Domare:
.Brenda Branbury


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Blågul 2
2b
3b
4b
5b

--------------------------

 

Skk Göteborg
Domare Britta Roos Börjesson



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + blågul 1
2b
3b
4b
5b
 

--------------------------

Skk Malmö
Domare: Henrik Johansson



jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

-------------------------

Skk Stockholm
Land: Litauen


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big 4
2b
3b
4b
5b

-----------------------------

 

Skk västerås
S

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Skk Larv
Domare: M Slott-Hansen

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + Bis vet 5

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Skk Piteå
Domare: Ewa Nielsen

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Skk Hässleholm
Domare: F Klindrup

 

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + Bis vet 4

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

 

-------------------------

SkvSimmatorp
Domare: Kennet Edh


Bir valp/4-6m/4st  6-9m/5st
Bim valp/4-6m/1st  6-9m/1st

1:a jkk hane/6st
2a.
3:a

1:a jkk tik/9st
2:a
3:a

1:a ukk hane/8
2a.
3:a

1:a ukk tik/13st
2a.
3:a

1:a ökk hane/14st
2:a
3:a

1:a ökk tik/17st
2:a
3:a

1:a chkl hane/6st
2:a
3:a

1:a chkl tik/2st
2:a
3:a

Bim vetkl/3st
Bir vetkl/3st

cert hane
cert tik

Bim
2bt
3bt
4bt
5bt

Bir/Bis

2bh
3bh
4bh
5bh


bästa uppfödargrupp
/5st
bästa avelsgrupp
/4st

 

-------------------------

Skk Österbybruk
Domare: Gunnar Nymark

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

----------------------------------

Skk Vänersborg
Domare: E Nielsen

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

---------------------------

Skk Norrköping
Domare: P Svarstad

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

------------------------------

Skk Avesta
Domare: Göran Bodegård

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big 2
2b
3b
4b
5b

---------------------------

Skk Vännäs
Domare: Darko Korodec

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Skk Vännäs
Domare: Jens Ramsing

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

-----------------------

Skk Borås
Domare: S Wendell

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim?
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

------------------------

Skk Gällvare 4st
Domare: A Törnlöv

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

-----------------------

Skk Visby
Domare:

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big 3
2b
3b
4b
5b

--------------------------

13st deltagare
England



Svedala Samuel Skräddare
Dangas Nala-x


Pihlspetsens Pamela Ewing


MöllebosBlomma

Kärradalens Hasse husbock
?

Lejondalens Boris

Svedala Samuel Skräddare
Möllebos Blomma

MöllebosBlomma
Dangas Nala-x
Pihlspetsens Pamela Ewing
-


Svedala Samuel Skräddare
Kärradalens Hasse husbock
Lejondalens Boris
Kopparås Duke Gorlois
Tasstrampets Allerte Arvid

-----------------------

 

14st deltagande
S


Kopparås Duke gorlois
-

Sydspetsens Roy-x
Pihlspetsens Pamela Ewing

Kopparås Turbo
MöllebosBlomma

Lövsjökärrs Hasse
Skogsbygdens Irma virvelvind

p

Sydspetsens Roy-x
MöllebosBlomma

MöllebosBlomma
Skogsbygdens Irma virvelvind
-



Sydspetsens Roy-x
Lövsjökärrs Hasse
Skogsbygdens Hjärter Ess
Nissagårdens Inge
Kopparås Turbo
 

-----------------------

29
S



Fixans Göte väst
Dangas Nala-x

Sydspetsens Roy
Dunmålas Elina

Lill Tegens Lille Fridolf
Högalids Amanda

Skogsbygdens Hjärter Ess
Skogsbygdens Nora supernova

Rätt o Slätts Grim

Fixans Göte väst
Dangas Nala

Skogsbygdens Hjärter Ess
Möllebos Jesper
Rätt o Slätts Just in time
Fixans Göte väst
Lill Tegens Karl Alfred

Skogsbygdens Nora supernova
Dangas Nala
Stenrikas Försigkomna Fabiola
Högalids Amanda
Pihlspetsens Bitte

---------------------------------

19st
Domare: Natalija Nekrosiene


Svedala Sigmund sockerbagare
Flodaskogens Europa

?
Åswallens Hurtiga Hedda

Bobeneis Carr cargaly
Vargaviddernas Ebba sprallig

Möllebos Jesper
Skogsbygdens Nora supernova

Grålötens Ylva yllesocka

Bobeneis Carr cargaly
Flodaskogens Europa


Bobeneis Carr cargaly
Svedala Sigmund sockerbagare
Möllebos Jesper
Svedala Nicke Näckros
Grålötens tut i luren

Skogsbygdens Nora supernova
Skogsbygdens Flora Tiptop
Flodaskogens Europa
Stenrikas Försigkomna Fabiola
Vargaviddernas Ebba sprallig

------------------------------------

 

24
Domare: gunilla sandberg

Eldhästens Zvante Zundin
?

Höckgårdens Frans
Höckgårdens Frida

Höckgårdens Turbo
Frejavfårhaga

Möllebos Jesper
Chipsmakers Älva Grå

Grålötens Zvenne Znö Zlask

Höckgårdens Turbo
Frejaavfårhaga


Höckgårdens Turbo
Grålötens Zvenne Znö Zlask
Möllebos Jesper
Höckgårdens Frans
Eldhästens Zvante Zundin

Chipsmakers Älva Grå
Frejaavfårhaga
Vargaviddernas Ebba Sprallig
Höckgårdens Frida
Grålötens Zussi Zår Zkorpa

--------------------------------------

Antal 43+3
Land: Dk

Fixans Göte väst


?
Dangas Nala-x

Kopparås Rex
Fixans Canasta

Lövsjökärrs Hasse
?

Lejondalens Boris

Fixans Göte väst
Dangas Nala


Dangas Nala
Fixans Canasta
Sänningegårdens Frida svingel
Sänningegårdens Helvi vårkänsla
Ellenrosenböna

Lejondalens Boris
Lövsjökärrs Hasse
Fixans Göte väst
Höckgårdens Turbo
Kopparås Rex urstarke

-------------------------------

Antal 4
Land: S

-
-

-
-

Konnunkodon Elendil
Jaxonville Kerta Kaikkiaan




p

Konnunkodon Elendil
Jaxonville Kerta Kaikkiaan

Jaxonville Kerta Kaikkiaan
-




Konnunkodon Elendil
Krösaskogens Qvittra


 

-----------------------------------

Antal 26
Land: DK

 

-
-

Sydspetsens Roy
Sydspetsens Lilly

Hurradonet Ägir
Dunmålas Elina

Sydspetsens Kurt
Dangas Jessie

Rätt o Slätts Just in time

Hurradonet Ägir
Dunmålas Elina

Dunmålas Elina
Sydspetsens Lilly
Dangas Jessie
Dangas Nala-X
-

Sydspetsens Kurt-W
Hurradonet Ägir
Tridents Otiz
Rätt o Slätts Just in time
Sydspetsens Roy

 

------------------------------

ant 90+14 anm
domare: valpar A.Whitmarsh 14st anm


Skogsbygdens Stella Starlight
Höckgårdens Ebbe

Fixans Göte väst
Sänningegårdens Humle hösthimmel
Vargaviddernas Floyd flörtig

Sänningegårdens Helvi vårkänsla
Fixans Goya
Chipsmakers Gulligullan

Sydspetsens Roy
Höckgårdens Frans
Stenrikas Karska Knutte

Sydspetsens Lilly
Åswallens Häftiga Hedda
Dangas Nala-x

Valhallavovvars Froste
Tasstrampets Allerte Arvid
Antimos Edgar Schein

Stenrikas Isa-bella
Fixans Fröken fräken
Antimos Mary Ainsworth

Lövsjökärrs Hasse
Zoyaåsens Yorm
Möllebos Jesper

Stenrikas Fabiola
Skogsbygdens Dagmar Ivrig
-

Elkes Zoya zyklon
Tingseks Lotus

Sydspetsens Roy
Stenrikas Isa-bella


Stenrikas Isa-bella
Sydspetsens Lilly
Stenrikas Fabiola
Elkes Zoya
Åswallens Häftiga Hedda

Sydspetsens Roy-x


Lövsjökärrs Hasse
Fixans Göte väst
Tingseks Lotus
Lejondalens Boris


Fixans kennel
Lövsjökärrs Diana

 

--------------------------

Antal 23
Land: DK

Fixans Göte väst
?

?
Dangas Nala-x

Antimos Edgar Schein
Åswallens Häftiga Hedda

Chipsmakers Xiluris
Chipsmakers Älva grå

Grålötens Zvenne znözlask

-
Dangas Nala-x

Dangas Nala-x
Åswallens Häftiga Hedda
Chipsmakers Älva grå
Chipsmakers Ragnhild Larsson
Grålötens Ylva yllesocka

Grålötens Zvenne znözlask
Lejondalens Boris
Chipsmakers Xiluris
-
-

------------------------------------

14 st
S

-
-

Stenrikas Karska knutte
Stenrikas Kompis Kittie

Kopparås Rex urstarke
Fixans Fröken Fräken

-
-

p-

Kopparås Rex
Fixans Fröken fräken


Kopparås Rex urstarke
Stenrikas Karska knutte
-
-
-
-
Fixans Fröken Fräken
Stenrikas Kompis Kittie
-

 

-----------------------------------------

26
S

Flodaskogens Esso ess
Pihlspetsens Evelina

Svedala Samuel skräddare
-

Grålötens Tut i luren
Vargaviddernas Ebba sprallig

Westorps August
Stenrikas Fabiola

Chipsmakers Ragnhild Larsson

Grålötens Tut i luren
Vargaviddernas Ebba sprallig

Vargaviddernas Ebba sprallig
Stenrikas Fabiola
Chipsmakers Älva grå
Pihlspetsens Evelina
Åswallens Häftiga Hedda

Grålötens Tut i luren
Westorps August
Chipsmakers Xiluris
Svedala Samuel
Flodaskogens Esso ess

-----------------------------------------

18
S

Flodaskogens Esso ess
Brattåsens C?

-
?

Grålötens Tut i luren
Skogsbygdens Petronella Pralin

Zoyaåsens Yorm
Skogsbygdens Flora Tiptop

Elkes Zoya

Grålötens Tut i luren
Skogsbygdens Petronella Pralin

Grålötens Tut i luren
Flodaskogens Esso ess
Zoyaåsens Yorm
-
-

Skogsbygdens Petronella Pralin
Skogsbygdens Flora Tiptop
Mättjärns Olivia
-
-

-----------------------------------------

4
Kroatien

Fixans Göte väst
-

-
Dangas Nala-x

-
Jaxonville Maija poppanen

-
Jaxonville Kerta Kaikkiaan

.p

Fixans Göte väst
Dangas Nala-x

Jaxonville Kerta Kaikkiaan
Dangas Nala-x
Jaxonville Maija poppanen
-
-

Fixans Göte väst
-
-
-
.-

-----------------------------------------

5
Dk

Fixans Göte väst
-

-
Dangas Nala-x

-
Jaxonville Maija Poppanen

-
Jaxonville Kerta Kaikkiaan

p
.
Fixans Göte väst
Jaxonville Maija Poppanen

Jaxonville Maija Poppanen
Skogsbygdens Nina superninja
Jaxonville Kerta Kaikkiaan
Dangas Nala-x
-

Fixans Göte väst
-
-
-
.-

-----------------------------------------

25
Finland

Fixans Göte väst
Heds Ina de Lux

Lejondalens Frans
Dangas Nala-x

Lejondalens Knutte
Dangas Prinsessan Klura

-
Skogsbygdens Flora

-

Fixans Göte väst
Dangas Nala-x


Dangas Nala-x
Skogsbygdens Flora
Lövsjökärrs Diana
Heds Ina de Lux
Dangas Prinsessan Klura

Dangas Göte väst
Lejondalens Knutte
Höckgårdens Frans
Kopparås Turbo?
-

----------------------------------


 

-
-

-
-

Region's Elegant Echi  
Region's Grace Gaana

Konnunkodon Elendil
Jaxonville Maija Poppanen

-

Region's Elegant Echi 
Champion
Region's Grace Gaana
Champion

Region's Grace Gaana
Jaxonville Maija Poppanen
-
-
-

Region's Elegant Echi 
Konnunkodon Elendil
-
-
-

---------------------------------------

Skk Visby
England

-
Fixans Gunni goding
.
Svedala Samuel skräddare
-

Grålötens Taggad till tusen
Skogsbygdens Penny pudding

Grålötens Vandra vidare
Skogsbygdens Flora Tiptop

Grålötens Zvenne znöslask

Svedala Samuel skräddare
Grålötens Zussi zårskorpa
Champion

Grålötens Zvenne znöslask
Grålötens Vandra vidare
Svedala Samuel skräddare
Malte
Grålötens Taggad till tusen

Skogsbygdens Flora Tiptop
Grålötens Zussi zårskorpa
Vargaviddernas Ebba sprallig
Skogsbygdens Penny pudding
-

----------------------------

Skk Visby
Domare: Mats Jonsson

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + Bis 2

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Piteå
Domare: D Eriksson

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big r
2b
3b
4b
5b

--------------------------

 

Tvååker
L Lehman Jörgensen

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Tvååker
Domare:  N Moin

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Alfta
Domare:  G Holm

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Köping
Domare:  P Stanton

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big 3
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Ransäter
Domare:  B Roos Börjeson

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

--------------------------

Svenstavik
Domare:  H Aune

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Askersund
A Törnlöv

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Ronneby 
H Laine jensen Dk

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl + Bis 4
veteran

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big 4
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Norrköping
Leif ragnar Hjort 

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Nyköping
Terje Lindström

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

----------------------------
Stockholm 17
H-Å Sperne
 

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

--------------------------
Skv Arboga
Å Cronander

Bir valp/4-6m/5  6-9m/3
Bim valp/4-6m/3  6-9m/1

1:a jkk hane/4
2a.
3:a

1:a jkk tik/5
2:a
3:a

1:a ukk hane/7
2a.
3:a

1:a ukk tik/3
2a.
3:a

1:a ökk hane/5
2:a
3:a

1:a ökk tik/6
2:a
3:a

1:a chkl hane/4
2:a
3:a

1:a chkl tik/5
2:a
3:a

Bim vetkl/3
Bir vetkl/5

cert hane
cert tik

Bim
2bt
3bt
4bt
5bt

Bir/Bis

2bh
3bh
4bh
5bh


bästa uppfödargrupp/
3
bästa avelsgrupp

.

----------------------------

Högbo 
K. Scheel

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Öland 
E Nielsen

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Sofiero
J Ramsing

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Sundsvall
A Whitmarsh

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir 
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Växjö
D Eriksson

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big 3
2b
3b
4b
5b

----------------------------

Stockholm
P-E Wallin

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big + BIS
2b
3b
4b
5b

 

18
S

-
Fixans Gunni goding

Svedala Samuel skräddare
-

Skogsbygdens Pigge piggelin
Skogsbygdens Penny pudding

Kärradalens Hasse husbock
Skogsbygdens Flora Tiptop

Grålötens Zvenne znöslask

Svedala Samuel skräddare
Skogsbygdens Penny Pudding


Svedala Samuel skräddare
Grålötens Zvenne znöslask
Kärradalens Hasse husbock
Malte
Grålötens Tut i luren

Skogsbygdens Flora Tiptop
Skogsbygdens Penny pudding
-
-
-

----------------------------------------

Land S
antal: 13

-
-

-
Region's Grace Gaana

Lejondalens Felicia

Marrypytan´s Sören Sidewind

Möllebos Jesper
Stenrikas Försigkomna Fabiola

Sänningegårdens Botilda

Marrypytan´s Sören Sidenwind
Lejondalens Felicia
Champion

Stenrikas Försigkomna Fabiola
Sänningegårdens Botilda
Lejondalens Felicia

-
-

Möllebos Jesper
Konnunkodon Elendil
Tingsek Lotus
Region´s Elegant Echi
Marrypytan´s Sören Sidewind

-------------------------------------------

 

17+5
S

Fixans Göte väst
Stenrikas Livliga liselotte

Höckgårdens Frans
Dangas Nala x

Lejondalens Knutte kuling
Fixans Fröken Julie

Westorps Algot the best
Dangas Jessie

-

Lejondalens Knutte kuling Champion
Dangas Nala x

Lejondalens Knutte kuling
Fixans Göte väst
Westorps Algot the best
_
_

Dangas Jessie
Skogsbygdens Flora Tiptop
Dangas Nala x
Svedala Skolfröken Sigrid
Lövsjökärrs Diana

-----------------------------------

29+4 st
S

Fixans Göte väst
Rätt o Slätts vackra Alice

Sydspetsens Roy-x
Dangas Nala-x

Oxbergets Arnjot
Lilltegens Nanna

Lejondalens Knutte kuling
Skogsbygdens Flora Tiptop

Rätt o Slätts Just in time

Sydspetsens Roy
Dangas Nala-x


Skogsbygdens Flora Tiptop
Grålötens Ylva yllesocka
Dangas Nala-x
Dangas Jessie
Lilltegens Nanna

Rätt o Slätts Just in time
Lejondalens Knutte kuling
Sydspetsens Roy
Fixans Göte väst
Höckgårdens Turbo

-------------------------------

5st
S

-
-

Svedala Samuel skräddare


-
-

-
-

-

Svedala Samuel skräddare
-

-
-
-
-
-

Svedala Samuel skräddare
-
-
-
-

------------------------------------

26
S

Flodaskogens Esso Ess
Fixans Gunni gunda

Höckgårdens Frans
 -

Ulvus Gunvald
Åswallens Häftiga Hedda

Grålötens Tut i luren
Skogsbygdens Flora Tiptop

Grålötens Zvenne znözlask

Ulvus Gunvald
Åswallens Häftiga Hedda 
Champion

Grålötens Zvenne znözlask
Grålötens Tut i luren
Möllebos Jesper
Ulvus Gunvald
Svedala Nicke Näckros

Skogsbygdens Flora Tiptop
Vargaviddernas Ebba sprallig
Åswallens Häftiga Hedda
Höckgårdens Tindra
Grålötens Zussi

-----------------------------------

12 + 3
S

Flodaskogens Esso Ess
-

Svedala Samuel skräddare
-

-
Höckgårdens Tindra

Svedala Nicke näckros
Åswallens Häftiga Hedda

Sänningegårdens Botilda

Svedala Samuel skräddare
Höckgårdens Tindra

Åswallens Häftiga Hedda
Sänningegårdens Botilda
Höckgårdens Tindra
?


Svedala Samuel skräddare
Svedala Nicke näckros
Kärradalens Hasse Husbock
Lövsjökärrs Hasse
?

-----------------------------------

15
N

-
-

-
-

Ulvus Gunvald Jackson
Höckgårdens Tindra

Höckgårdens Turbo
Skogsbygdens Flora



Ulvus Gunvald Jackson
Skogsbygdens Nina superninja

Ulvus Gunvald Jackson
Höckgårdens Turbo
Rambo
Westorps Jack
-

Skogsbygdens Flora
Skogsbygdens Nina superninja
Höckgårdens Tindra
Skogsrövarens Cilla
Höckgårdens Diana

--------------------------------

34 st
S

Fixans Göte väst
Skogsbygdens Stella starlight

Vesböge Tiwaz
Dangas Nala-x

Chipsmakers Dansar aldrig nykter
Tridents Paula

Chipsmakers Xiluris
Chismakers Älva grå

Chipsmakers Ragnhild Larsson

Fixans Göte väst
Tridents Porla


Fixans Göte väst
Chipsmakers Xiluris
Chipsmakers Dansar aldrig nykter
-
-

Tridents Paula
Chismakers Älva grå
Vastgota Canadian Marple Leaf
Skogsbygdens Stella Starlight
Skogsbygdens Flora Tiptop

------------------------------------------

11+1st
Dk

Fixans Göte väst
Rätt o slätts vackra Alice

Heds Ian de Lux
Dangas Nala-x

?
Dunmålas Elina

-
-

Rätt o slätts just in time

Heds Ian de Lux
Dangas Nala-x

Heds Ian de Lux
Sydspetsens Roy-x
Rätt o slätts just in time
Fixans Göte väst
-

Dangas Nala-x
Dunmålas Elina
-
-
-

--------------------------------------------

24st
N

Fixans Göte väst
Fixans Gunni goding

-
Dangas Nala-x

Krösaskogens Qurre
Tridents Paula

Chipsmakers Xiluris
Vastgota Canadian Marple Leaf

Grålötens Zvenne znözlask

Fixans Göte väst
Dangas Nala-x


Vastgota Canadian Marple Leaf
Dangas Nala-x
Chipsmakers Älva grå
Tridents Paula
Chipsmakers Adress rosenhill

Fixans Göte väst
Krösaskogens Qurre
Grålötens Zvenna znözlask
Chipsmakers Xiluris
-

-----------------------------------------

27
N

Fixans Göte väst
Fixans Gunni goding

Antmos Bulleriby Bosse
Dangas Nala-x

Krösaskogens Qurre
Pihlspetsens Bettan

Westorps August the wild
Åswallens Häftiga Hedda

Grålötens Zvenne Znözlask

Fixans Göte väst
Pihlspetsens Bettan

Åswallens Häftiga Hedda
Vastgota canadian maple leaf
Pihlspetsens Bettan
Skogsrövarens Cilla
Fixans Gunni goding

Grålötens Zvenne Znözlask
Westorps August the wild
Fixans Göte väst
Krösaskogens Qurre
-

------------------------------------------
17st
S
 

Grålötens Simon start skott
Skogsbygdens Stella starlight

Svedala Sigmund sockerbagare
-

Grålötens Taggad till tusen
Skogsbygdens Petronella pralin

-
Skogsbygdens Flora Tiptop

Grålötens Ylva yllesocka

Svedala Sigmund sockerbagare
Skogsbygdens Petronella pralin


Svedala Sigmund sockerbagare
Grålötens Taggad till tusen
-
-
-

Skogsbygdens Petronella pralin

Skogsbygdens Stella starlight
Grålötens Ylva yllesocka
Skogbygdens Flora Tiptop
Oxbergets Birka

----------------------------------------
61 anm
S

Dangas Olivia-y
Eldhästens Alltid på topp

Fixans Göte väst
Eldhästens Zvante zundin
Vargaviddernas Floyd flörtig

Skogsbygdens Stella starlight
Grålötens Siri start snabb
Oxbergets Pippi långsvans

Svedala Samuel skräddare
Svedala Sigmund sockerbagare
Westorps Payboy

Dangas Nala-x
Brattåsens Carmensita
Irma-näckros

Åswallens Hoppige Harry
Ulvus Gunvald Jackson
Skogsbygdens Göte Snygger

Skogsbygdens Petronella pralin
Fixans Deja
Mättjärns Olivia

Skogsbygdens Hjärter Ess
Zoyaåsens Yorm
Möllebos Jesper

Skogsbygdens Flora Tiptop
Svedala Solveig solros
Vastgota Canadian maple leaf

Eldhästens Vill ja vandra
Lejondalens Boris

Svedala Samuel skräddare
Dangas Nala-x

Dangas Nala-x
Skogsbygdens Flora
Eldhästens Vill ja vandra
Skogsbygdens Petronella pralin
Svedala Solveig solros

Skogsbygdens Hjärter Ess

Svedala Samuel skräddare
Svedala Sigmund Sockerbagare
Åswallens Hoppige Harry
Lejondalens Boris


Skogsbygdens kennel
-

.

-------------------------------

16 anm
Dk

Eldhästens Zvante zundin
?

Svedala Samuel skräddare
?

Högalids Alex casperson
Vesböge Soija

Chipsmakers Xiluris
Chipsmakers Älva grå

Eldhästens vill ja vandra

Svedala Samuel skräddare
?


Chipsmakers Älva grå
Skogsbygdens Flora Tiptop
Eldhästens vill ja vandra
Chipsmakers Ragnhild Larsson
-

Svedala Samuel skräddare
Högalids Alex casperson
Chipsmakers Xiluris
-
-

---------------------------------------

18 anm
S

Fixans Göte väst
-

Pihlspetsens Elof
Pihlspetsens Evelina

Pihlspetsens Abbe
Dunmålsas Elina

Möllebos Jesper
?

?

Pihlspetsens Abbe
Dunmålsas Elina
Champion

Möllebos Jesper
Pihlspetsens Abbe
Fixans Göte väst
-
-

Dunmålsas Elina
Pihlspetsens Bessy
-
-
-

----------------------------------------

32st
Dk

Fixan's Göte Väst
Rätt o slätts vackra Alice

Stenrikas Karska Knutte
Stenrikas Kompis Kittie

Sydspetsens Roy-S
Stenrikas Harmoniska Heylsa

Lilltegens Karl-Alfred
Danga's Jessie-T

Rätt o Slätts Just In Time

Sydspetsens Roy-S Champion
Stenrikas Harmoniska Heylsa
Champion

Stenrikas Harmoniska Heylsa
Danga's Jessie-T
Stenrikas Kompis Kittie
Fixan's Fröke Julie
Lejondalens Felicia

Rätt o Slätts Just In Time
Sydspetsens Roy-S
Lilltegens Karl-Alfred
Rätt o Slätts Grim
Fixan's Göte Väst

---------------------------------

14
S

-
Dangas Olivia -Y

Fixans Göte väst
-

Ulvus Gunvald Jackson
Skogsbygdens Petronella Pralin

Skogsbygdens Hjärter Ess
Skogsbygdens Nora supernova

-

Fixans Göte väst
Skogsbygdens Petronella Pralin
Champion

Skogsbygdens Petronella Pralin
Dangas Olivia -Y
Skogsbygdens Nora supernova
-
-

Skogsbygdens Hjärter Ess
Fixans Göte väst
Grålötens Tut i luren
Ulvus Gunvald Jackson
Möllebos Jesper

-----------------------------
.
29st
S

Sydspetsens Edwin?
Dangas Olivia-y

Fixans Göte Väst
Pihlspetsens Evelina

-
Höckgårdens Tindra

Lövsjökärrs Hasse
Skogsbygdens Nora Supernova

-

-

Höckgårdens Tindra

Lövsjökärrs Hasse
Skogsbygdens Hjärter Ess
-
-
-

Skogsbygdens Nora Supernova

Dunmålas Elina
Höckgårdens Tindra
Pihlspetsens Evelina
Möllebos Blomma

-------------------------------------

36 st
S

Svedala Kjälle käpphäst
Skogsbygdens Stella starlight

Vargaviddernas Floyd flörtig
Dangas Nala-x

Svedala Samuel skräddare?
Pihlspetsens Bessy

Skogsbygdens Hjärter Ess
Skogsbygdens Nora supernova

Grålötens Zvenne znözlask


Svedala Källe källehäst
Pihlspetsens Bessy
Champion

Grålötens Zvenne znözlask
Svedala Kjälle käpphäst
Vargaviddernas Floyd flörtig
Svedala Samuel skräddare
Svedala Sigmund sockerbagare

Skogsbygdens Nora superNova
Pihlspetsens Bessy
Åswallens Hedda
Dangas Nala-x
Dlaras Beep

 

Skogsbygdens Hjärter Ess dotter : Pihlspetsens Pamela Ewing vann unghundsklassen och kom trea bästa tik.
Skogsbygdens Fabian Maximals son Svedala Samuel vann hela alltet och blev Bir
.
Här kommer bilder på fäderna

Andra dagen på My dog placerade sig igen Skogsbygdens Fabians dotter Phlspetsens Pamela Ewing etta i ukk..Grattis!
Skogsbygdens Ursulas dotter Skogsbygdens Irma vann championklassen och kom tvåa bästa tik, Grattis! Dessutom är Skogsbygdens Ursula mor till Fabian..
Slutligen Skogsbygdens Wiolas son - Skogsbygdens Hjärter Ess blev trea bästa hane,
Vidare kan nämnas: Stilige vinnaren i championklass Lövsjökärrs Hasse har en morfar som heter Skogsbygdens Wilmer-x. ...
.

här kommer foto på mödrar och fäder

I Malmö deltog flera skogsbygdare och dess avkommor - Dumålas Elina som är dotter till Skogsbygdens Dagmar vann unghundsklassen. Högalids Amanda som är dotter till Skogsbygdens Irma vann öppenklassen.
Lilltegens Lille Fridof som är son
till Skogsbygdens Fabian vann öppenklassen hanar.
Sedan får jag ju inte glömma berätta att Skogsbygdens Wiolas son Skogsbygdens Hjärter ess blev BIM! och Skogsbygdens Doroteas dotter, Skogsbygdens Nora supernova BIR

I Stockholm var det mest utländska domare - en faslig massa konstiga namn man aldrig hört talas om! Jag föredrar gammalmodigt att ställa för nordiska domare men ibland får man ge med sig. VI fick en litausik dam, gruppen dömdes av en Tailändare och veteraner av ytterligare en Littau. Endast blågul dömdes av svensk och då inte mindre än Kennet Ed. Nora blev Bir, Big4 och bästa blågula för denna kompott av nationer. Vackra Flora tvåa bästa tik.Skogsbygdens Fabians son svedala sigmund vann ukk och kom tvåa bästa hane, Skogsbygdens Dolores son Svedala Nicke kom tvåa i chkk och fyra bästa hane, Skogsbygdens Ällens dotter vargaviddernas Ebba vann ökk och kom femma bästa tik Skogsbygdens Ursulas dotter Skogsbygdens Flora tvåa bästa tik & Skogsbygdens Doroteas dotter Skogsbygdens Nora Bir

Inte många skogsbygdare som deltar för tillfället - men från västerås kan jag t.ex hitta Skogsbygdens Wilmer-x barnbarn Höckgårdens Frans och Frida Turbo. Vargaviddernas Ebba sprallig är efter Skogsbygdens Ällen karamell

I Larv hittar jag inte heller några Skogsbygdare..förutom Birvalp* Skogsbygdens Stella starlight vars mamma heter
Skogsbygdens Nora supernova
Lövsjökärrs Hasse har en morfar som heter Skogsbygdens Wilmer-x även Höckgårdens Turbo har en morfar som heter Skogsbygdens Wilmer-x

I Hässleholm kom Skogsbygdens Sally Starlette tvåa bästa valp - domaren ansåg hon hade ojämt bett...vilket hon inte har!!
cert/Bim tiken Dunmålas Elina
är efter
Skogsbygdens Dagmar Ivrig

I Simmatorp blev Skogsbygdens Stella Bir valp och Skogsbygdens Sally tvåa bästa tikvalp i 6-9m.
Deltog gjorde även Skogsbygdens Dagmar i championlass och systrarna Skogsbygdens Penny och Pepita i öppenklassen
Övrig släkt...Vargaviddernas Floyd har en mormor som heter Skogsbygdens Ödiva
Lövsjökärrs Hasse har en morfar som heter Skogsbygdens Wilmer-x även Höckgårdens Turbo har en morfar som heter Skogsbygdens Wilmer-:
Dom finska hundarna  Antimos Mary Ainsworth & Antimos Edgar Schein har en morfar som heter Skogsbygdens Sune Larsson
har jag missat någon...

 

Båda dom finska hundarna Antimos Mary Ainsworth & Antimos Edgar Schein deltog även här och har en morfar som heter Skogsbygdens Sune Larsson

I Norrköping deltog Skogsbygdens Hjärter Ess dotter Pihlspetsens Evelina med den äran. debuterade i juniorklass och slutade som fyra bärat tik! Grattis till matte
Vera. Skogsbygdens Ällens dotter Vargaviddernas Ebba tog sitt sista cert och blev Bim! Skogsbygdens Össikas son Westorps August blev tvåa bästa hane och Skogsbygdens Fabians son Svedala Samuel blev fyra bästa hane

Ända till Avesta gav vi oss iväg med en bil som låter som den ska kapitulera när som helst...den höll dock hela  vägen - men nu är den slut. suck
Domaren Göran Bodegård var riktigt sträng, han hade elev och ville väl visa var skåpet skulle stå..
Skogsbygdens Petronella var den enda av medhavda hundar som fick någonting ! Hon tog dock i rejält med cert,Bir, Big 2, och bästa blågul.
Skogsbygdens Flora blev tvåa bästa tik.

I norrländska Vännäs deltog Skogsbygdens Nina och blev tvåa bästa tik mellan dom finska viddundren.. Nina har ju en mer känd syster... Nora. men hon är hemma med valpar.
Nästa år tror jag banne mig jag ska åka till Avesta på lördagen och Vännäs på söndagen, det går! det var iallafall sådana som gjorde det!!

Flora är verkligen i toppform nu! snyggare har hon aldrig varit...vore attans om hon inte skulle pricka in några topp placeringar..
I Borås kom hon tvåa efter en näpen liten ungtik,

Detta var deffinitivt Floras helg. Hon skötte sig toppen hela dagen./helgen . Den tösen har inte ens ont av värmen - puh
Domare var en givmild svenk/engelsk dam som nästa gav alla hundar ck, så även Skogsbygdens Pigge piggelin och casperson.
I gruppen kom Flora trea för norsk domare. Skogsbygdens Penny pudding vann öppenklassen och kom fyra bästa tik-
Vår lilla humla blev Bim! med Cornelia i snöret.

 

Dag 2 var inte lika lyckad som dag 1.. Flora var dock samma placerad båda dagarna. I gruppen för kroatisk domare blev det dock nada. Skogsbygdens Penny tog cert och blev tvåa bästa tik. Pennys bror Pigge piggelin vann öppenklassen utan ck, Casperson fick en tvåa och humlan blev utan ck i championklass..
Malte som är halvbror till P-kullen placerade sig som fyra bästa hane båda dagarna.
så visst var vi nöjda !
Mia Moa Cornelia & jag.

 

Tvådagars i Tvååker i regnväder..
resultatet blev för Flora tvåa bästa tik första dagen och bästa tik andra dagen. Många fina hundar deltog! Lilla Skogsbygdens Sally starlette blev tvåa bästa valp första dagen och Bir valp andra dagen. grattis till matte.

Flora som bor hos mig i sommar tycker det är toppen på utställning. Hon skulle nog kunna vara med jämt och ändå tycka det är lika roligt! kul hund. Dessutom är hon ju snygg också så det är lite lönt att åka runt med henne. Hon är anmäld till en hel del till innan hon åter ska hem till matte och husse i Hackås. I Köping gick det strålande - Bir Big 3 + bästa blågula.lilla Skogsbygdens Stella blev Bir valp, på dagen 9 månader gammal

Skogsbygdens Fabians son Svedala samuel skräddare gjorde det igen! Cert och Bir till den unge stilige grabben.

Skogsbygdens Flora Tiptop tog Bir, BIG och bästa blågula. men det där med BIS placering verkar omöjligt! men vem vet - vi kanske närmar oss.. ( vår ras alltså)
Skogsbygdens Nina superninja tog sitt första cert. Henne känner ni bättre om jag presenterar hennes syster - Skogsbygdens Nora supernova som är hemma och är mammaledig.

Skogsbygdens Flora - fick nöja sig med femma bt i Askersund medan Skogsbygdens Stella starlight gjorde sin debut i juniorklassen, titta så bra det gick! ck och fyra bästa tik.
Helgen innan gjorde kullsystern  Skogsbygdens Stina starshine debut på finska rasspecialen - med exelent!

Skogsbygdens flora fick visserligen ck men blev oplacerad bästa tik - skogsbygdens Stella fick en tvåa....

Skogsbygdens Flora blev fyra bästa tik, (hon verkar ha tappat formen?!) Skogsbygdens Stella tvåa bästa tik och Skogsbygdens Petronella Bir

Skogsbygdens Stella vann juniorklassen så här är två usla bilder på henne - Skogsbygdens Petronella vann öppenklassen -
Skogsbygdens Flora vann championklassen - Skogsbygdens Hjärter Ess alias "Johansson" fick Biret
Bra dag - fint väder, trevligt resesällskap & snälla hundar.

Flera hundar hinner ta "många" cert..
onödigt kan tyckas! men vill
man gå hela vägen till Bir måste
man knycka onödiga cert på vägen.
Tittade lite på några av tidigare
framgångsrika hundars framfart i ringarna, följande kan noteras:
.
Kärradalens Agaton fem cert
Kärradalens Arne   fem cert
Tridents Inez  fem cert
LillTegens Karl-Alfred sex cert
Tridents Tuva  sex cert
Svedala Ludvig sex cert
Grålötens Älvira sex cert
Chipsmakers Ärenpris sex cert
Skogsbygdens Grace sex cert
Skogsbygdens Viggo sex cert
Dangas Pertronella sex cert
Chipsmakers Xiluris sju cert
Skogsbygdens Wilhelmina sju cert
Skogsbygdens Flora sju cert
Skogsbygdens Wiola åtta cert
Skogsbygdens Hjärter Ess åtta cert
Möllebos Jesper  åtta cert
Svedala Samuel skräddare nio cert
Kopparås Järv nio cert
SvedalaBilly busväder tio cert
Lundbydalens Amanda  elva cert
Dangas Nala tolv cert
Heds Cajsa de lux tolv cert
Fixans Göte väst femton cert
Skogsbygdens Nora supernova sexton cert

Flera av dom florerade på diverse listor under några/många år,
medan några av dom försvann
redan året efter..

uppdaterad.sept -12

Skogsbygdens Fabian maximals
son Svedala Samuel skräddare tog sitt nionde! cert och blev Bir
Skogsbygdens Irma virvelvnds
son Högalida Alex casperson blev
tvåa bästa hane &
Skogsbygdens Flora  
(som tydligt tappat formen?) tvåa bästa tik

Skogsbygdens Dagmar Ivrigs dotter Dunmålas Elina tog sitt tredje cert, blev champion och dessutom Bir
Skogsbygdens "johanssons" juniorer Pihlspetsens Elof och Evelina vann juniorklasserna. Dessuton fick Skogsbygdens Noras pappa Pihlspetsens Abbe cert!

I Sundsvall debuterade Skogsbygdens Nora efter mammaledigheten - det gick sådär, hon kom sist.. Däremot gick det bra för Skogsbygdens PetroNella som tog sitt sista cert blev Bim och blev därmed  champion.
Skogsbygdens Hjärter Ess "Johansson" blev Bir!


2009 t.o.m Skk Stockholm poäng/ant.utst

Skogsbygdens Nora supernova  225/4

Skogsbygdes Flora Tiptop
                    205/5

Grålötens Zvenne                                     126/5

Fixans Göte väst                                       121,5/5

Svedala Samuel Skräddare                       115,5/5

Dangas Nala-x                                          98,5/5

Skogsbygdens Petronella                          90,5/3

Sydspetsens Roy                                      90/2

Skogsbygdens Hjärter Ess                         83/3

Rätt o Slätts Just in time                           63/2

-------------------------------------------------

Grålötens Tut i luren                                          47,5/2

Möllebo Jesper                                                   43,5/2

Chipsmakers Älva grå                                       42,5/2

Dunmålas Elina                                                 41/2

Lejondalens Boris                                              36/1

Sydspetsens Kurt                                               33/1

Rätt o Slätts Just in time                                   31/1

Tridents Paula                                                   31/1

Stenrikas Isa-bella
/ Holland                             30/1

Fixans Fröken fräken                                       28/1

Åswallens Häftiga Hedda                                  27,5/2

Möllebo Blomma                                               25/2
Dangas Jessie                                                    25/1

Konnunkodon Elendil
/ Finland                       20/1
Jaxonville Kerta Kaikkiaan
/ Finland             20/2
Region's Elegant Echi
/ Finland                       20/1
 
Höckgårdens Turbo                                          15/1
Vargaviddernas Ebba                                      15/1
Vastgota Canadian Maple leaf                         15/1
Stenrikas harmoniska Heylsa                          15/1
Lövsjökärrs Hasse                                            15/1

Bodeneis Carr calgary
/ Finland                       12,5/1
Kopparås Rex                                                   12.5/1
Stenrikas Fabiola                                            12,5/1
Lejondalens Knutte kuling                              12,5/1
Ulvus Gunvald jackson                                    12;5/1
Svedala Sigmund                                              12,5/1

Jaxonville Maija poppanen
/ Finland               10/1
Region's Grace Gaana
/ Finland                     10/1
Heds Ian de Lux                                                10/1

 

mejl

[Home] [kenneln] [Nyheter] [Västgötaspets] [Kullar] [Avelshanar] [Valpkullar] [köpa valp hos oss] [2018] [Champions] [Hd] [till salu] [reklam]

.