UTSTÄLLNINGSRESULTAT

SKK& SKV ;s officiella utställningar 2008
länk till 2010 länk till 2009   länk till 2008     länk till 2007   länk till 2006 länk till 2005   länk till 2004 länk till  2003
(Endast Västgötar)

Skk Göteborg 24+2
Domare: Eva Nielsen
.


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir + Big r
2bt
3bt
4bt
5bt





Valhallavovvars Froste
Höckgårdens Tindra

Sydspetsens Kurt-W
Skogsbygdens Nora superNova

Kopparås Rex urstarke
Kopparås Gwen

Rätt o Slätts Grim
-

SkogsbygdensWiola af Bondestam

Valhallavovvars Froste
Skogsbygdens Nora superNova

Valhallavovvars Froste
Rätt o Slätts Grim
Lejondalens Frasse
Kopparås Rex
Nissagårdens Inge

Skogsbygdens Nora superNova
SkogsbygdensWiola af Bondestam
Möllebos Blomman
Kopparås Gwen
Starabos Georgina

tyvärr försvann alla bilder och alla mina trevliga komentarer efter ett datorhaveri - har haft ett väldigt jobb att få tillbaka såpass här!
ska fylla på med mer bilder igen, när jag får tid...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Göteborg 31+1
Domare: Kennet Edh
.
Bir valp

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir + Big 3
2bt
3bt
4bt
5bt

kk Göteborg 31+1
Domare: Kennet Edh
.
Pihlspetsens Pamela Ewing

Rätt o Slätts Truls Trulig
Högalids Amanda Makalös

Sydspetsens Kurt-W
Skogsbygdens Nora superNova

Kopparås ArnThor
Pihlspetsens Bessy

Westorps Algot the best
-

Skogsbygdens Wiola af Bondestam

Kopparås ArnThor
Skogsbygdens Nora superNova

Westorps Algot the best
Kopparås ArnThor
Rätt o Slätts Truls Trulig
Sydspetsens Kurt-W
-

Skogsbygdens Nora superNova
Pihlspetsens Bessy
SkogsbygdensWiola af Bondestam
Högalids Amanda Makalös
Dangas Prinsessan Klura U

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Malmö 52! st
Domare: ? Rumänien
Bir valp

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir + Big + Bis2
2bt
3bt
4bt
5bt

 



Sänningegårdens Gusten

Rätt o Slätts Truls Trulig
Skogsbygens Petronella Pralin

Sydspetsens Kurt-W
Skogsbygdens Nora superNova

Tasstrampets Allerte Arvid
Dangas Jenka

Lejondalens Frasse
Dangas jessie -

Dangas Agaton sax

Sydspetsens Kurt-W
Skogsbygdens Nora superNova

Sydspetsens Kurt-W
Lejondalens Frasse
Tasstrampets Allerte Arvid
Westorps Algot the Best
Dangas Agaton sax

Skogsbygdens Nora superNova
Dangas Jessie
Dangas Jenka
Pihlspetsens Bitte
Möllebos Blomman

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Älvsjö 30 st
Domare: Kim Vigs
ö Dk


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bim vetkl
Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir + Big 2
2bt
3bt
4bt
5bt

 





Chipsmakers Djingis Khan
Flodaskogsens Duktiga Dixie

Grålötens Tut i luren
Skogsbygdens Nora superNova

Elkes Buster Bus
FIxans Deja

Westorps Jack Mcall
Skogsbygdens Flora Tiptop

Fennican Geeba Gerbera
Dangas Agaton sax

Elkes Buster Bus
Flodaskogsens Duktiga Dixie

Dangas Agaton sax
Westorps Jack Mcallt
Svedala Nicke Näckros
Elkes Buster Bus
Grålötens Tut i luren

Skogsbygdens Flora Tiptop
Fennican Geeba Gerbera
Flodaskogsens Duktiga Dixie
Skogsbygdens Wiola af Bondestam
Stenrikas Försigkomna Fabiola

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Västerås 18st
Domare: Tiino Pehar, Kroatien


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir
2b
3b
4b
5b

 





?
Kukistin Fixu flisa

Grålötens Tut i luren
?

?
FIxans Deja

Zoyaåsens Yorm
Grålötens Ylva yllesocka

Grålötens Zussi zårskorpa

Grålötens Tut i luren
Kukistin Fixu flisa

Kukistin Fixu flisa
Grålötens Ylva yllesocka
Grålötens Zussi
Fixans Deja
-

Zoyaåsens Yorm
Grålötens Tut i luren
Möllebos Jesper
Grålötens Vandra vidare
-

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skv 73+10 valpar
Domare : Eva Nielsen

Bir valp/
Bim valp/

1:a jkk hane/4st
2a.
3:a

1:a jkk tik/9st
2:a
3:a

1:a ukk hane/6st
2a.
3:a

1:a ukk tik/10st
2a.
3:a

1:a ökk hane/7st
2:a
3:a

1:a ökk tik/14st
2:a
3:a

1:a chkl hane/6st
2:a
3:a

1:a chkl tik/10st
2:a
3:a

Bim vetkl/2st
Bir vetkl/1st

cert hane
cert tik

Bim
2bt
3bt
4bt
5bt

Bir/Bis
.
2bh
3bh
4bh
5bh


bästa uppfödargrupp /
bästa avelsgrupp

 

.

.
?
?

Jaxonville Matti Majnio/Finland
Skogsrikets Zeke
Åswallens Händige Hasse

Dunmålas Elina
Jaxonville Maija Poppanen/
Finland
Skogsbygdens Petronella Pralin

Heds Hubert de Lux
Höckgårdens Turbo
Valhallavovvars Froste

Fixans Fröken Fräken
Stenrikas Incredible Isabella
Westorps Magica de Hex

Fixans Casino
Frode
Stenrikas Charmige Castor

Jaxonville Kumman Kaa/
Finland
Longrove Lysa/Holland
Sänningegårdens Dina lind

Falkboets Åbrodd/
Holland
Zoyaåsens Yorm
Kärradalens Hasse Husbock

Skogsbygdens Dagmar Ivrig
Svedala Ellen Eldfluga
Sänningegårdens Botilda

Stenrikas Andreas von tapper
Skogbygdens Wiola af Bondestam

Fixans Casino
Jaxonville Kummen Kaa/Finland

Skogsbygdens Dagmar Ivrig
Svedala Ellen Eldfluga
Skogsbygdens Wiola af Bondestam
Jaxonville Kumman Kaa/
Finland
Dunmålas Elina

Falkboets Åbrodd/Holland
..
Fixans Casino
Zoyaåsens Yorm
Kärradalens Hasse husbock
Stenrikas Andreas von Tapper


Jaxonville/ Finland
Stenrikas Busiga Bessie /Finland

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Skara 35+3
Domare: L Liljekvist
Bir valp

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir
2b
3b
4b
5b



Sydspetsens Roy

?
Dunmålas Elina

?
Möllebos Blomma

Lill Tegens KarlAlfred
LillTegens Nanna

Rätt o slätts Just in time
Dangas Jessie

Dangas Agaton sax

Lill Tegens KarlAlfred champion Grattis!
Dunmålas Elina

Dangas Jessie
Dunmålas Elina
Möllebos Blomma
Lejondalens Flinga
-

Dangas Agaton sax
Lill Tegens KarlAlfred
Rätt o slätts Just in time
-
-

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Österbybruk 20
Domare: Nils Molin
Bir valp

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bim vetkl
Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir +
2b
3b
4b
5b

 



Sänningegårdens Grigg Johannisört

Chipsmakers Dansar aldrig nygkter
?

Grålötens Tut i luren
?

Fixans Casiono
Falkboets Ärta

Chipsmakers Xiluris
Chipsmakers Älva grå

Chipsmakers Ragnhild Larsson
Grålötens Zvenne Znöslask

Fixans Casino
Falkboets Ärta

Chipsmakers Älva grå
Falkboets Ärta
Chipsmakers Ragnhild Larsson
-


Fixans Casino
Grålötens Zvenne Znöslask
Chipsmakers Xiluris
Möllebos Jesper
Grålötens Tut i luren

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan Stääf


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir
2bt
3bt
4bt
5bt

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan Stääf



Skogsrövarens Fille
-

Högalids Alex Casperson
-

Märgelbackens Cigge
Tridents Onni

Dangas Irma
Skogsbygdens Flora Tiptop

Tridents Ragni

Högalids Alex Casperson
Tridents Onni
champion Grattis!

Högalids Alex Casperson
Märgelbackens Cigge
-



Skogsbygdens Flora Tiptop
Tridents Onnie
Dangas Irma
-
 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Piteå 9st
Domare: Tina Permo


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir
2bt
3bt
4bt
5bt

 





?


Krösaskogens Qvick
Krösaskogens Qvittra

?
Cimillian Hilda Hulvaton

-
Skogsbygdens Flora Tiptop

Tridents Ragni

Krösaskogens Quick
Cimillian Hilda Hulvaton
champion Grattis!

Krösaskogens Qvick
Konnunkodon Elendil /Finland
-



Cimillian Hilda Hulvaton /Finland
Krösaskogens Qvittra
Skogsbygdens Flora Tiptop
Jaxonville Kerta Kaikkian /Finland
Dangas Irma

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Norrköping 19st
Domare: Å Cronander
Bir valp Bis 5

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir
2bt
3bt
4bt
5bt



Svedala Samuel skräddare
-
?
Åswallens Häftiga Hedda

?
Flodaskogens Duktiga Dixie

Märgelbackens Cigge
Pihlspetsen Bessy

Svedala Nicke Näckros
Vastgota Canadian Maple leaf

Dangas Agaton sax

Märgelbackens Cigge champion Grattis!
Åswallens Hedda

Märgelbackens Cigge
Dangas Agaton sax
Svedala Nicke Näckros
Westorps August the wild
-

Åswallens Häftiga Hedda
Vastgota Canadian Maple leaf
Skogsbygdens Dolorez Snitzig
Flodaskogens Duktiga Dixie
Pihlspetsen Bessy

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Vänersborg 35+7
Domare: P E Wallin
Bir valp+Bis3

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bir vetkl +Bis 3veteran

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir + Big4
2b
3b
4b
5b

 



Kopparås Duke

Hurradonets Frej
Pihlspetsens Sue Ellen

Höckgårdens Turbo
Vargaviddernas Ebba Sprallig

Lövsjökärrs Hasse
Skogsbygdens Nora superNova

Lejondalens Frasse
Vastgota Canadian Maple leaf

Dangas Agaton Sax

Lövsjökärrs Hasse  champion Grattis!
Skogsbygdens Nora superNova champion Grattis!

Skogsbygdens Nora superNova
Vastgota Canadian Maple leaf
Vargaviddernas Ebba Sprallig
Möllebos Blomma
Tasstrampets Beda

Lejondalens Frasse
Fixans Casino
Lövsjökärrs Hasse
Höckgårdens Sigge
Dangas Agaton Sax

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Avesta 18st
Domare: Henrik Johansson


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bim vetkl
Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir Big4
2bt
3bt
4bt
5bt



-

Skogsbygdens Pigge piggelin
-

Högalids Alex Casperson
Valhallavovvars Frigga

Högalids Alex Casperson
Skogsbygdens Majken Hotmix

Möllebos Jesper
Skogsbygdens Nora Supernova

-
Skogsbygdens Wiola af Bondestam

Högalids Alex Casperson
Skogsbygdens Majken Hotmix

Möllebos Jesper
Högalids Alex Casperson
Skogsbygdens Pigge piggelin
-


Skogsbygdens Nora Supernova
Skogsbygdens Majken Hotmix
Skogsbygdens Wiola af Bondestam
-

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Vännäs 11st
Domare: Nina Karlsdotter


jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir Big 4
2bt
3bt
4bt
5bt

 





-
-

.
-

Tridents Björne
Oxbergets Birka

-
Grålötens Ylva Yllasocka

Tridents Björne champion Grattis!
Oxbergets Birka champion Grattis!

Tridents Björne
-
-
.


Grålötens Ylva Yllasocka
Skogsrövarens Cilla
Tridents Onnie
Oxbergets Birka
Dangas Irma

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Gällivare 12
Domare: Ing marie Hagelin
Bir valp

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bim vetkl
Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2bh
3bh
4bh
5bh

Bir
2bt
3bt
4bt
5bt

 



Bodeneis Eko /Finland

-
Jaxonville Maija poppanen /Finland

.
Krösaskogens Qvittra

Konnunkodon Elendil /Finland
-

-
Skogsbygdens Ingrid yrväder




-
Tridents Ossa
/Finland champion Grattis!

.
.




Skogsbygdens Ingrid Yrväder
Bodeneis Carla canmore /Finland
Tridents Ossa /Finland
Adavallens Afrodite /Finland
Krösaskogens Qvittra

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk Borås 32
Domare: N A Törnlöv
Bir valp

jkk hane
jkk tik

ukk hane
ukk tik

ökk hane
ökk tik

chkl hane
chkl tik

Bim vetkl
Bir vetkl

cert hane
cert tik

Bim
2b
3b
4b
5b

Bir
2b
3b
4b
5b



Tridents Paloma

-
-

Lejondalens Knutte kuling
Höckgådens Tindra

Bodatorps Hung up
Höckgårdens Stina

Lövsjökärrs Hasse
Skogsbygdens Nora supernova

Dangas Agaton
Skogsbygdens Wiola

Lejondalens Knutte kuling
Höckgårdens Stina

Skogsbygdens Wiola af Bondestam
Skogsbygdens Nora supernova
Höckgårdens Stina
Dangas Prinsessan Klura
Starabos Georgina

Lövsjökärrs Hasse
Lejondalens Knutte kuling
Dangas Agaton
-

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skv ca 103
Domare : A Whitmarsh



1:a jkk hane/5st
2a.
3:a
4:a


1:a jkk tik/9st
2:a
3:a
4:a


1:a ukk hane/8st
2a.
3:a
4:a


1:a ukk tik/11st
2a.
3:a
4:a


1:a ökk hane/19st
2:a
3:a
4:a


1:a ökk tik/22st
2:a
3:a
4:a


1:a chkl hane/9st
2:a
3:a
4:a


1:a chkl tik/7st
2:a
3:a
4:a


Bim vetkl/3st
2:a
3:a
4:a


Bir vetkl/6st
2:a
3:a
4:a


cert hane
cert tik

Bim
2
3
4

Bir
2
3
4


bästa uppfödargrupp /
9st

 

Skv ca 103
Domare : A Whitmarsh



Fennican Koriander /Finland
Mystars Chivas regal/Finland
Åswallens Isak Idol
-


Dunmålas Elina
Umanova Tulatullallaa
/Finland
Åswallens Hurtiga Hulda
Åswallens Härliga Hilda


Eldhästens Bobby viking
Westorps Winnie the pooh
/Holland
Grålötens tut i luren
Höckgårdens Tim


Westorps Magica de hex
Jaxonville Maija poppanen
/Finland
Tycka /Holland
Jaxonville Milla magica
/Finland


Lilltegens Karl-Alfred
Dangas Idefix
Elkes Buster bus
Bodeinis Carr calgary
/Finland


Skogsbygdens Nora supernova
Fennican Dominique
Chipsmakers Adress rosenhill
Jaxonville Kumman kaa
/Finland


Castleavery Storm shadow/Holland
Skogsbygdens Hjärter Ess
Westorps Algot the best
Tingseks Lotus


Fennican Äbby ädelsten
/Finland
Dangas Jessie
Jaxonville Kappas vaan
/Finland
Lövsjökärrs Diana


Grålötens Zvenne
Dangas Agaton
-
-


Zaijas Cindy Crawford
/Finland
Skogsbygdens Wiola
Lövsjökärrs Wilma
Sänningegårdens Botilda


Fennican Koriander
Zaijas Cindy Crawford

Lilltegens Karl-Alfred
Castleavery Storm shadow
/Holland
Fennican Koriander /Finland
Grålötens Zvenne

Skogsbygdens Nora supernova
Zaijas Cindy Crawford
/Finland
Fennican Äbby ädelsten /Finland
Westorps Magica de hex


Skogsbygdens Kennel
/
Wiola Nora Dagmar & hjärter Ess

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Skk word dog show 2008
Domare: ca 180
O Germundsson/tikar 103st
Paula Hekkonen/hanar ca 76st

.

1:a Jkk hane/ 12st
2a.
3:a
4:a


1:a Jkk tik/
21st
2:a
3:a
4:a


1:a Ukk hane/
12st
2a.
3:a
4:a


1:a Ukk tik/
17st
2a.
3:a
4:a


1:a ÖKK hane/
24st
2:a
3:a
4:a


1:a ÖKK tik/
37st
2:a
3:a
4:a


1:a Chkl hane/
22st
2:a
3:a
4:a
.
.
1:a Chkl tik/
17st
2:a
3:a
4:a
.
.
Bim vetkl/
6st
2:a
3:a
4:a
.
-................................
Bir vetkl/
11st
2:a
3:a
4:a
.
CERT Hane
CERT Tik

r-cert Hane
r-cert Tik
.
CACIB Hane
CACIB Tik

r-CACIB hane
r-CACIB tik

BIR
.
BÄSTA uppfödargrupp /18st
 

BODENEIS EKO ECCLES , Ägare HOTANEN KIRSI, FI-02330 ESPOO, Finland
FINJV-07 BODENEIS DON DONEGAL , Ägare HOTANEN KIRSI & HONKAVAARA OTTO, Finland-
ONDERAAN DE GELE BERG BJARNE, Ägare CERI JENKINS, STORBRITANNIEN
ÅSWALLENS ISAK IDOL, Ägare HALLBERG GUDRUN, VAGNHÄRAD, Sverige
.
.

PIHLSPETSENS PAMELA EWING
, Ägare VÄHÄNIITTY SUSANNE, LINDOME, Sverige
DUNMÅLAS ELINA, Ägare NILSSON KURTH, URSHULT, Sverige
SYDSPETSENS LILLY-X, Ägare NYHLÉN ANNIKA, HÖLLVIKEN, Sverige
HÖGALIDS ALISIA ALERT , Ägare SEPPÄLÄ & HOTANEN, KAAKKOMÄKI, FI-00920, HELSINKI, Finland
.
.

HÖCKGÅRDENS TIM
, Ägare GUSTAVSSON TOVE, NOSSEBRO, Sverige
DURITZANS VERGILIUS Ägare ALSTERBRINK GUNNEL, TINGSRYD, Sverige
NORDJV-07 GRÅLÖTENS TUT I LUREN, Ägare KEKKONEN OSSI, HUDDINGE, Sverige
WESTORPS WINNIE THE POOH , Ägare ELLEN KOELEMAN, NL-2201 ST NOORDWIJK, Nederländerna
.
.

STENRIKAS INCREDIBLE ISA-BELLA
, Ägare KARLSSON EVA-MAJ, ROBERT & MARIETTE FISHER, Nederländerna
JAXONVILLE MAIJA POPPANEN, Ägare TUIJA LIUKKONEN, OILI HELENIUS, FI-90540 OULU, Finland
MÖLLEBOS BLOMMA , Ägare WIKMARK LUCIA, SJÖVIK, Sverige
LUX JCH JAXONVILLE MILLA MAGICA, Ägare EEVA LAHTINEN, BE-7940 BRUGELETTE, Belgien
.
.
DANGA'S IDEFIX-S
, Ägare JOHANNESSON INGELA, HÖGANÄS, Sverige
LPI LPII LILL-TEGENS KARL-ALFRED, Ägare LUNDAHL CARINA, FÄRLÖV, Sverige
ANTIMOS EDGAR SCHEIN, Ägare ANNAMAIJA HAUTALA, FI-02400 KIRKKONUMMI, Finland
SUCH SVEDALA NICKE NÄCKROS, Ägare WALLIN KERSTIN, KARLSSON ÅSA, VAGNHÄRAD, Sverige
.
.

SV-08 SKOGSBYGDENS NORA SUPERNOVA, Ägare JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA, Sverige
SVEDALA NINNA NYPONROS , Ägare SYLVIA GROOT-SELESKI, NL-3053 BR ROTTERDAM, Nederländerna
FIXAN'S DEJA , Ägare ERNFLO KARIN, TYRESÖ, Sverige
NALLENEVAN TUULIKELLO, Ägare INKA MATTILA, FIN-33710 TAMPERE, Finland
.
.

FINUCH NORDV-07 NUCH SUCH SV-06 SKOGSBYGDENS HJÄRTER ESS , Ägare JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA, Sverige
DKUCH NORDV-06 NUCH SUCH LEJONDALENS FRASSE, Ägare DAVIDSON KERSTIN, FALKENBERG, Sverige
INTUCH LUCH NLCH SUCH FALKBOETS ÅBRODD, Ägare ROBERT & MARIETTE FISHER,Nederländerna
EECH FINUCH INTUCH NUCH SUCH PIHLSPETSENS ANDY PANDY, Ägare OILI HELENIUS, FI-26410 KAARO, Finland
..
.

DKUCH INTUCH KBHV-04 NORDJV-03 NUCH SUCH SKOGSBYGDENS FLORA TIP TOP, Ägare FESTIN KARI, Sverige
NLUCH LUCH INTUCH LONGROVE LYSA, Ägare ANNEKE W.M MUYS, NEDERLÄNDERNA
DKUCH SUCH SKOGSBYGDENS DAGMAR IVRIG , Ägare NILSSON KURTH, URSHULT, Sverige
EECH FINUCH INT NORD PL EEUCH VV-06 FINV-06-07 INTUCH NUCH SUCH FENNICAN ÄBBY ÄDELSTEN, Ägare KAHLMAN, Finland
.
.

DKUCH INTUCH SUCH SV-02 SV-03 DANGA'S AGATON SAX-J , Ägare JOHANNESSON INGELA, HÖGANÄS, Sverige
NORDV-03 SUCH GRÅLÖTENS ZVENNE ZNÖ ZLASK , Ägare LANKARBRO INGER, BROMMA, Sverige
FIN AG CH INT NORD FIN N EST RUS CH NORDV-01 SUCH FENNICAN JONATHAN JOVIAL , Ägare HUUSKONEN, Finland
INTUCH KBHV-05 NORDUCH LEJONDALENS CORNELIUS REX, Ägare JARMING LENA, GENARP, Sverige
...
CACH EECH EUJW-00 EUW-06 EUW-07 FINV-04HRCH INT&NORD&DKUCH LT&LVCH 4 WW-01FENNICAN GEEBA GERBERA ,
EECH FINUCH ZAIJAS CINDY CRAWFORD, Ägare MARJA-LIISA LAINEPÄÄ, FI-27800 SÄKYLÄ, Finland
FINUCH SUCH ELDHÄSTENS VILL JA VANDRA, Ägare JONSTAD KARIN, SALBOHED, Sverige
NUCH SUCH SV-01 SV-02 SKOGSBYGDENS WIOLA AF BONDESTAM , Ägare JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA,
.
DANGA'S IDEFIX-S
champion Grattis!
SVEDALA NINNA NYPONROS champion Grattis!
.
ANTIMOS EDGAR SCHEIN
FIXAN'S DEJA
.
SKOGSBYGDENS HJÄRTER ESS
SKOGSBYGDENS NORA SUPERNOVA

LEJONDALENS FRASSE
SVEDALA NINNA NYPONROS

SKOGSBYGDENS NORA SUPERNOVA
.
SKOGSBYGDENS KENNEL
ch Wiola,ch Flora, ch Dagmar,ch Nora
 


Tvååker dag 20stS
Domare hanar : G.Holm

.
cert
cert

Bim
2b
3b
4b
5b


Bir 
2b
3b
4b

5b

Tyvärr efter mitt datahaveri orkar jag bara återskapa  detta..

Lejondalens Knatte kuling
Skogsbygdens Fanny Hotdog


Dangas Jessie
Lövsjökärrs Diana
Skogsbygdens Fanny Hotdog
-


Dangas Agaton
Lejondalens Knatte kuling
-
-
-


Tvååker dag 22+1
Domare: D. Erikson
.
cert
cert

Bim
2b
3b
4b
5b


Bir  + Big 3
2b
3b
4b

5b

Sydspetsens Kurt champion
Högalids Amanda makalös


Westorps Algot the Best
Dangas Agaton sax
Sydspetsens Kurt
Höckgårdens Siggen


Skogsbygdens Nora supernova
Högalids Amanda makalös
Lövsjökärrs Diana
Dangas Jessie
Skogsbygdens Fanny Hotdog


Alfta 7st
Domare: 
.
cert
cert

Bim
2b
3b
4b
5b


Bir  + Big 3
2b
3b
4b

5b

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan Stääf

.

Högalids Alex Casperson
Åswallens Förnäma Felicia
champion
 
n Grattis
Skogsbygdens Flora Tiptop
Åswallens
Förnäma Felicia
-

-


Högalids Alex Casperson

Möllebos Jesper
-
-
-
 


Skk Köping 20+1st
Domare: D Eriksson  
..
.

cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir 
2b
3b
4b
5b

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan Stääf

.

Mättjärns Kato
Westorps Rosa May of Bodie
 n Grattis
Grålötens Zvenne znöslask
Möllebos Jesper
Dangas Agaton sax
Grålötens Vandra vidare
Mättjärns Kato


Skogsbygdens Nora superNova
-
Westorps Rosa May of Bodie
Åswallens Häftiga Hedda
Flodaskogens Duktiga Dixie
Åswallens Hilda -

Skk Ransäter 18+2st
Domare: B Skalin  
..
.

cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir + Big 3
2b
3b
4b
5b

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan


.
Westorps Woody Woodpecker
Åswallens Häftiga Hedda

Svedala Nicke Näckros
Westorps Woody Woodpecker
Skogsbygdens Hjärter Ess
-
-

Skogsbygdens Nora superNova
Åswallens Häftiga Hedda
Kärradalens Fräcka Frenja
Skogsrövarens Cilla
-

.........................................

Skk Svenstavik 8+1st
Domare: B Wallin  
..
.

cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir +Big 4
2b
3b
4b
5b

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan



Malte champion
Skogsbygdens Majken Hotmix

Malte
-
-



Skogsbygdens Nora superNova
Skogsbygdens Flora Tiptop
Skogsbygdens Wiola af Bondestam
Skogsbygdens Majken Hotmix
-

.........................................

Skk Askersund 36+8
Domare:  Henrik Söeborg
..
.

cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir +Big4
2b
3b
4b
5b

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan



Höckgårdens Turbo
Vargaviddernas Ebba sprallig


Vastgota Canadian Maple leaf
Lövsjökärrs Diana
Vargaviddernas Ebba sprallig
Cipsmakers Älva grå
Eldhästens Aelsa anemon

Fixans Casino

Höckgårdens Turbo
Möllebos Jesper
Lövsjökärrs Hasse
Malte

.........................................

Skk Ronneby 20+1
Domare: P Svarstad  
..
.

cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan


.
Sydspetsens Roy-x
Skogsbygdens Majken
Hotmix champion

Sydspetsens Kurt-W
Sydspetsens Roy-x
Huradonets Ägir
Mättjärns Osborn
-

Skogsbygdens Majken Hotmix
Skogsbygdens Wiola af Bondestam
Skogsbygdens Nora superNova
Dangas Jessie
Vesböge Soija

Skk  Norrköping 17+2
Domare: H. LehtinenSkk Sundsvall  
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b


-
.
Chipsmakers Simsalabim champion
Högalids Amanda Makalös

Lejondalens Boris
Chipsmakers Simsalabim
Westorps August
-
-

Skogsbygdens Nora Supernova
Högalids Amanda Makalös
Dangas Jessie
Lövsjökärrs Diana
Höckgårdens Tindra

.........................................

Skk  Nyköping 28+2
Domare: G Sandström Skk Sundsvall  
..
.

cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir +Big4
2b
3b
4b
5b

  10
Domare: Jan

.
.

Höckgårdens Turbo
Åswallens Hedda


Åswallens Hedda
Lövsjökärrs Diana
Sänningegårdens Frida svingel
Vastgota Canadian Maple leaf
Dangas Jessie

Grålötens Zvenne znözlask
Lejondalens Boris
Höckgårdens Turbo
Grålötens Tut i luren
Svedala Nicke näckros

.........................................

Skv special Västerljung 34+4
Domare:  H-Å Sperne
..
.

cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

Skk Sundsvall 10
Domare: Jan



Svedala Samuel Skräddare
Westorps Magica de Hex


Fixans Casino
Westorps Algot the Best
LillTegens Karl-Alfred
Märgelbackens Cigge
Svedala Samuel Skräddare


Skogsbygdens Nora superNova
Svedala Solveig Solros
Skogsbygdens Wiola af Bondestram
Lövsjökärrs Willma
Westorps Magica de Hex

.........................................

Skk  Gotland x 2  13st
Domare: Nina KarlsdotterSkk Sundsvall  
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir + Big 2
2b
3b
4b
5b

Skk  Sundsvall 10
Domare: Jan

-
.
Vargaviddernas Dansande Dagobert
Vargaviddernas Ebba Sprallig

Grålötens Vandra vidare
Vargaviddernas Dansande Dagobert
Malte
Westorps Woody woodpecker
Grålötens Taggad till tusen

Skogsbygdens Nora Supernova
Vargaviddernas Ebba sprallig
Westorps Magica de hex
Grålötens Zussi zårzkorpa
-

.........................................

Skk  Gotland x 2  15st
Domare: P-E Wallin


cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir + Big 2
2b
3b
4b
5b

Skk  Sundsvall 10
Domare: Jan

-.
.
-
Vargaviddernas Ebba Sprallig

Grålötens Vandra vidare
Malte
-
-
-

Skogsbygdens Nora Supernova
Vargaviddernas Ebba sprallig
Westorps Magica de hex
Grålötens Zussi zårzkorpa
-

.........................................

Skk  Öland 7st
Domare: M Sunde
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

Skk  Sundsvall 10
Domare: Jan

-.
-
-

-
-




Lejondalens Amos pärson

Hackspettens Mr Bmw
-
-
-

.........................................

Skk  Högbo 17st
Domare: B. Skalin
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

Skk  Sundsvall 10
Domare: Jan

-.
Grålötens Taggad till tusen
-

Grålötens Taggad till tusen
Chipsmakers Xiluris
Svedala Nicke Näckros
Råhällens Björn blåbärskille
-

Chipsmakers Älva grå
Skogsbygdens Flora tiptop
Chipsmakers Ragnhild
-
 

.........................................

Skk Sofiero 36st +8
Domare: ? Slovenien
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

Skk  Sundsvall 10
Domare: Jan

-.
Höckgårdens Turbo
Skogsbygdens Fanny Hotdog
champion

Dangas Jessie
Skogsbygdens Majken Hotmix
Skogsbygdens Fanny Hotdog
Flisans Beatrice vitklo
Lejondalens Felicia

Lill-Tegens Karl-Alfred
Dangas Idefix
Höckgårdens Turbo
Mättjärns Osborn
Tasstrampets Allerte Arvid

.........................................

Skk Sundsvall  10st
Domare: Jörgen  Hindse Dk
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

Skk  Sundsvall 10
Domare: Jan

-.
Chipsmakers Dansar aldrig nykter
Dangas Nala-x


Skogsbygdens Wiola af Bondestam
Skogsbygdens Flora Tiptop
Skogsrövarens Cilla
Dangas Nala-x

Skogsbygdens Petronella pralin

Chipsmakers Xiluris

Skogsbygdens Hjärter Ess
Chipsmakers Dansar aldrig nykter
Bodeinis Esso Eramosa
Vargaviddernas Dansande Dagobert

.........................................

Skk Växjö 28 st
Domare: Espen Engh Norge 
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

Skk  Sundsvall 10
Domare: Jan

-.
Sydspetsens Roy-x
Pihlspetsens Bessy

Skogsbygdens Hjärter Ess
Sydspetsens Roy
Lövsjökärrs Hasse
Höckgårdens Turbo
-

Pihlspetsens Bessy
Skogsbygdens Wiola af Bondestam
Högalids Amanda makalös
Skogsbygdens Petronella pralin
Lövsjökärrs Diana

.........................................

Skk Stockholm 30 st
Domare:Louise Gäwert Asplund
.
cert
cert


Bim
2b
3b
4b
5b


Bir
2b
3b
4b
5b

 

.




Svedala Samuel skräddare
 -

Skogsbygdens Irma virvelvind
Lövsjökärrs Diana
Skogsbygdens Wiola af Bondestam
-
-

Svedala Samuel skräddare
Skogsbygdens Hjärter Ess
Grålötens Zvenne
Svedala Sigmund sockerbagare
Möllebos Jesper

.........................................

Skogsbygdens Nora supernova
vann med stor marginal och med återigen rekordhöga poäng 315!!
Dessutom vann hon årets blågula hund med hela 60P!
hon har blivit kvalificerad att deltaga på crufts och för andra året i champion of champion

1

2

3

4

5

-

6

7

8

9

10

Vinstrikaste västgöte 2008   t.om Stockholm ( EJ Wds)

          

Skogsbygdens Nora supernova 315p (5)

Fixans Casino 87,5p (3)


Skogsbygdens Flora Tiptop 86p (3)

Dangas Agaton Sax 73p (3)

Lill-Tegens Karl-Alfred  70,5p (2)

(Lövsjökärrs Hasse 68p (2) ) tyvärr ej medlem

Grålötens Zvenne 55,5p (2)

Falkboets Åbrodd/Holland 50p (1)

Åswallens Häftiga Hedda
43p (2)

Dangas Jessie 42,5p (3)

Lejondalens Frasse 40 (1)
----------------------------------------------------------------



Chipsmakers Älva grå 37,5p (2)

Grålötens Ylva yllesocka
33p (1)

Sydspetsen Kurt 32,5p (2)

Pihlspetsens Bessy 31p (1)
Svedala Samuel skräddare 31p (1)

Vastgota Canadian maple leaf
30p
(2)
Westorps Algot the best 30p (2)
Högalids Alex Casperson 30p (2)
Skogsbygdens Majken Hotmix 30p (1)

Zoyaåsens Yorm
25p (1)
Skogsbygdens Dagmar Ivrig  25p (1)
Skogsbygdens Ingrid Yrväder 25p (1)
Grålötens Vandra vidare  25p (2)
Skogsbygdens Wiola af Bondestam 25p (2)

Lejondalens Amos pärson  23p (1)

Chipsmakers Xiluris21p (1)

Cimillian Hilda Hulvaton/Finland 20p (1)

Valhallavovvars Froste 15p (1)
Skogsbygdens Hjärter Ess 15p (1)
Skogsbygdens Irma vervelvind 15p (1)

Kukistin Fixu flisa
12,5p (1)
Märgelbackens Cigge 12,5p (1)
Möllebos Jesper 12,5p (1)
Svedala Nicke näckros
12,5p (1)
Lejondalens Boris
12,5p (1)

Krösaskogens Quick 10p (1)
Tridents Björne 10p (1)
Malte 10p (1)
---------------------------------------------------------------
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[Home] [kenneln] [Nyheter] [Västgötaspets] [Kullar] [Avelshanar] [Valpkullar] [köpa valp hos oss] [Tävlingar] [2017] [Champions] [Hd] [till salu] [reklam]